Extensive coverage of
Tennessee High School Basketball
by Andre Whitehead

Your Comprehensive District Tournament Scoring List Awaits

The basketball season has begun. Football is now officially over and the hardwood becomes the main attraction around the state. I have once again scoured the earth, from Bristol to Brighton bringing you the most comprehensive scoring list in the state. This has become one of our most favorite entries as college coaches have told me often how they look at the list weekly. We will have profiles from some of the top performers and a list of scoring over 25 points from East, Middle and West Tennessee.

 

 

 

 

District Tournament came to a close late last week and here are the scoring performances from all district games in the state.

Hunter Vick (Camden Central) is closing his final prep campaign on a high note leading his squad to the 11AA district title, along the way the Tennessee Tech signee managed a 36 point effort in the win over Fairview.

Big time player rise in big time games, Ole Miss signee Parker Stewart (Union City) has been a monster in the district including a 37 point effort against Halls and a 32 spot in the district title game loss to Humboldt.

Breaking a school record is cool but breaking your own is even sweeter. Michael Robinson (Elizabethton) busted 46 markers as Elizabethton defeated Unicoi County in 1AA semi-final action advancing the Cyclones to the championship game against Sullivan East.

Macon County secured the 8AA district regular season and tournament crowns behind the effort of junior star Seth Carlisle (Macon County). The husky junior was great including a 27 point effort in the semi-final win over Central Magnet.

Talk about consistent, check this out. Josh Releford (David Crockett) played three games in the 1AAA district tournament. He scored 28 against Tennessee High, added another 28 against Science Hill and closed with 28 against Dobyns-Bennett. How's that for consistent?

Picking up the slack for his injured back-court mate, Tristan Jarrett (Haywood) is the top unsigned player in the Class of 2017. He has stepped up including a big 23 point effort against Liberty Tech in the district title game.

Parker McKinney (Coalfield) is simply a very good athlete. A star on the gridiron, the 6'4 wing is an outstanding shooter and his performance in the 4A district tournament will quantify this without question. 24 points against Oakdale, 31 markers versus Oliver Springs and a 37 point effort against Wartburg Central show his scoring prowess.

 


East Tennessee

Michael Robinson (Elizabethton) 46pts vs. Unicoi County

Parker McKinney (Coalfield) 37pts vs. Wartburg Central

Trevor Hensley (Unicoi County) 34pts vs. Elizabethton

J.T. Hicks (Oakdale) 34pts vs. Coalfield

Nathan Hall (South Greene) 33pts vs. Unaka

Parker McKinney (Coalfield) 31pts vs. Oliver Springs

Nick Rogers (Farragut) 31pts vs. Hardin Valley

C.J. Gettlefinger (Grace Christian) 30pts vs. Harriman

Adam Hurd (Carter) 28pts vs. Austin East

Josh Releford (David Crockett) 28pts vs. Tennessee High

Josh Releford (David Crockett) 28pts vs. Science Hill

Josh Releford (David Crockett) 28pts vs. Dobyns-Bennett

Santana Haney (Cocke County) 27pts vs. Sevier County

Kyler Lewis (Unaka) 27pts vs. South Greene

Landon Oaks (Union County) 26pts vs. Gatlinburg-Pittman

Anthony Gibson (Oak Ridge) 24pts vs. Powell

Chad Heglar (Daniel Boone) 24pts vs. Dobyns-Bennett

Parker McKinney (Coalfield) 24pts vs. Oakdale

Ta'Michael Morris (Carter) 24pts vs. Austin East

Myles Rasnick (Knoxville Webb) 23pts vs. BGA

Hunter Reynolds (CAK) 23pts vs. Knoxville Catholic

Thomas Carroll (Wartburg Central) 22pts vs. Jellico

Adam Hurd (Carter) 22pts vs. Fulton

Wes Maples (Sevier County) 22pts vs. Morristown East

Jack Rogers (Powell) 22pts vs. Karns

Jordan Webb (Dobyns-Bennett) 22pts vs. David Crockett

Preston Benfield (Cloudland) 21pts vs. University

Hayden Bingham (Harriman) 21pts vs. Grace Christian

Tajoin Jones (Oak Ridge) 21pts vs. Powell

Joe Pace (Harriman) 21pts vs. Grace Christian

Tyrone Patterson (Knoxville West) 21pts vs. Campbell County

Lameric Tucker (Bradley Central) 21pts vs. East Hamilton

Justin Dozier (East Hamilton) 20pts vs. Bradley Central

Nick Rogers (Farragut) 20pts vs. Heritage

Maverick Smith (Oakdale) 20pts vs. Coalfield

 

 

Middle Tennessee

Tyreke Key (Clay County) 43pts vs. Monterey

Bo Hodges (Maplewood) 34pts vs. East Nashville

Ethan Soule (McEwen) 31pts vs. Nashville Christian

John Ford (Nashville Overton) 30pts vs. Cane Ridge

Austin Fisher (Clarksville Academy) 29pts vs. Houston County

Clay Washburn (CPA) 29pts vs. Spring Hill

Chase Freeman (Station Camp) 28pts vs. Mt. Juliet

Tyreke Key (Clay County) 28pts vs. Pickett County

Seth Carlisle (Macon County) 27pts vs. Central Magnet

Jared Ward (White House) 27pts vs. Cheatham County

Darius Garland (Brentwood Academy) 26pts vs. Father Ryan

Desmond Stacker (Northwest) 26pts vs. Kenwood

Kavian Hall (MTCS) 25pts vs. Community

Kobe Reeves (Hillsboro) 25pts vs. Hillwood

Jared Ward (White House) 25pts vs. Sycamore

Jeremiah Alexander (Antioch) 24pts vs. Hillsboro

Carson Cary (Columbia Academy) 24pts vs. Hampshire

Mason McKnatt (Grace Christian) 24pts vs. Cornersville

Seth Price (Watertown) 24pts vs. Trousdale County

Brandon Allen (Hillwood) 23pts vs. McGavock

Parker Brown (Perry County) 23pts vs. Wayne County

John Carter (Summit) 23pts vs. Independence

Bradley Cole (White House) 23pts vs. Cheatham County

Walker Galbreath (Columbia Academy) 23pts vs. Richland

Dallas Green (Siegel) 23pts vs. Stewarts Creek

James Wiseman (Ensworth) 23pts vs. MBA

Ethan Cobb (Eagleville) 22pts vs. Moore County

Julius Dixon (Moore County) 22pts vs. Eaglesville

Gene Holmes (East Nashville) 22pts vs. White's Creek

Brayden Jackson (Stewarts Creek) 22pts vs. Siegel

K.J. Johnson (Marshall County) 22pts vs. Giles County

Jayden Lockett (East Nashville) 22pts vs. Maplewood

Rye Nolan (Stewart County) 22pts vs. Creek Wood

Bakari Gubara (Antioch) 21pts vs. Cane Ridge

Myles Hamilton (USN) 21pts vs. FRA

Ruot Monyyong (White's Creek) 21pts. vs. East Nashville

Zakyus Tate (Lincoln County) 21pts vs. Columbia Central

Preston Tomlinson (Watertown) 21pts vs. Trousdale County

Will Carver (Central Magnet) 20pts vs. Macon County

Keishawn Davidson (Oakland) 20pts vs. Stewart's Creek

Coulter Dotson (Creek Wood) 20pts vs. Fairview

Jordan Gilbert (Giles County) 20pts vs. Page

Cody Grubb (Riverdale) 20pts vs. Blackman

 

 

West Tennessee

Parker Stewart (Union City) 37pts vs. Halls

Hunter Vick (Camden Central) 36pts vs. Fairview

Parker Stewart (Union City) 32pts vs. Humboldt

Josh Welch (Crockett County) 32pts vs. Dyersburg

Neil Blanchard (Craigmont) 30pts vs. Raleigh-Egypt

Diego Womack (Camden Central) 30pts vs. Stewart County

Dresser Wynn (Dresden) 30pts vs. West Carroll

Demarious Bond (Liberty Tech) 29pts vs. Jackson Northside

Famous Jones (Ripley) 29pts vs. Jackson Northside

Jackson Crouse (Greenfield) 28pts vs. Lake County

Chase Hayden (St. George's) 28pts vs. Fayette Academy

Quentrail Polk (Union City) 28pts vs. Halls

Famous Jones (Ripley) 27pts vs. Haywood

Devonta Leuellyn (Melrose) 27pts vs. Memphis Central

Brandon Craig (USJ) 26pts vs. Harding Academy

Levi Dees (Greenfield) 26pts vs. Lake County

Khance Hill (Peabody) 26pts vs. Halls

Jordan Johnson (Memphis Central) 26pts vs. Hamilton

Avient Bluitt (St. Benedict) 25pts vs. Briarcrest

Arecko Gibson (MASE) 25pts vs. Power Center Academy

Parrish Hewitt (Douglass) 25pts vs. Sheffield

Jordan Johnson (Memphis Central) 25pts vs. Melrose

Tomonique Martin (Mitchell) 25pts vs. MAHS

Kendall Thomas (Harding Academy) 25pts vs. Rossville Christian

Tyran Davis (Mitchell) 24pts vs. MASE

William Edwards (Sheffield) 24pts vs. Douglass

Taquon Parker (City University) 24pts vs. Grad Academy

Dexter Pirtle (Jackson Northside) 24pts vs. Liberty Tech

Kameron Rose 9Jackson Southside) 24pts vs. McNairy Central

Keeton Bailey (Huntingdon) 23pts vs. West Carroll

Kavion Hancock (Sheffield) 23pts vs. Westwood

Chase Hayden (St. George's) 23pts vs. Lausanne

Tristan Jarrett (Haywood) 23pts vs. Liberty Tech

Zach Lewis (Brighton) 23pts vs. Dyer County

Jalen Lynn (Collierville) 23pts vs. Germantown

Brandon Baucom (McKenzie) 22pts vs. Bruceton

Josh Cole (Jackson Northside) 22pts vs. Covington

Carter Cooper (FACS) 22pts vs. Rossville Christian

Isaiah Moses (Halls) 22pts vs. Union City

Anterrious Rhyan (Rossville Christian) 22pts vs. FACS

Schuyler Forrest (Lausanne) 21pts vs. Sacred Heart

Parrish Hewitt (Douglass) 21pts vs. Raleigh-Egypt

Kortland Martin (Humboldt) 21pts vs. Union City

Daryl McElrath (Riverside) 21pts vs. Jackson Christian

Jeremiah Pearson (Huntingdon) 21pts vs. McKenzie

Julius Person (Halls) 21pts vs. Union City

Austin Phillips (Riverside) 21pts vs. Madison

Cameron Sims (Lausanne) 21pts vs. Sacred Heart

Josh Welch (Crockett County) 21pts vs. Westview

Tim Williams (Sheffield) 21pts vs. Douglass

Jalen Crutcher (Ridgeway) 20pts vs. Southwind

Tre Curtis (FACS) 20pts vs. Rossville Christian

Parrish Hewitt (Douglass) 20pts vs. Trezevant

Montrez Jones (Middleton) 20pts vs. TCA

Justin Pankey (Humboldt) 20pts vs. Peabody

Quentrail Polk (Union City) 20pts vs. Humboldt