The action is starting to get serious as teams enter district action and the games start to have more meaning.
We also look for interesting facts such as 1,000 point scoring milestones and other things of particular interest. If we miss a player please feel free to send me an email at andre@tnprephoops.com and I will make sure he is noticed on the following weeks scoring list.
College coaches have told me this is one of their favorite features as it helps them get an understanding on the pulse of the new season.
Fred Yarbrough (Dyer County) has forever etched his name in Choctaw folklore. The rising senior achieved a milestone this past week becoming the all-time leading scorer in the history of Dyer County basketball. Congrats to Fred.
Liam Nash (USN) continues to rack up the points this season including a 31 spot against Zion Christian.
Alex Fountain (Wartburg Central) pushed his way into the 1,000 point club at his school with a 27 point effort in an easy victory against Oakdale, for the record Fountain is only a junior.
Braylen Bennett (Carter) put himself in the news with a fine week of scoring including 34 points in a district win against Pigeon Forge and adding 28 in a district loss to Austin East.
Anthlon Bell (Bartlett) was particularly news worthy as the Arkansas signee dropped 31 points against Brighton.
Jake Wright (Oneida) scored 27 points in a tough win against Casey County (KY) and for his efforts passed the 1,000 point total for his career.
Jervon Johnson (Ooltewah) fresh off his East Tennessee Player of the Week kudos, established his career high scoring 37 points in a big district win over Cleveland.
Clarence Wilson (Carver) is making headlines in Memphis with his under the radar efforts including a sweet 36 points against Hillcrest.
East Tennessee
Jervon Johnson (Ooltewah) 37pts vs. Cleveland
Braylen Bennett (Carter) 34pts vs. Pigeon Forge
D'Mondta Smith (Hixson) 33pts vs. East Hamilton
Logan Collins (South Greene) 31pts vs. Elizabethton
Billy Bales (Unaka) 30pts vs. Cloudland
Preston Russell (Tellico Plains) 30pts vs. Rockwood
Cleveland Davidson (Rockwood) 29pts vs. Tellico Plains
Braylen Bennett (Carter) 28pts vs. Austin East
Jordan Hall (Lenoir City) 27pts vs. Bearden
Alex Fountain (Wartburg Central) 27pts vs. Oakdale
Jake Wright (Oneida) 27pts vs. Casey County (KY)
Clark Marshall (Chattanooga Christian) 27pts vs. Boyd Buchanan
Bryce Kendrick (Grace Christian) 27pts vs. Jellico
Jake Stewart (Grace Christian) 26pts vs. Jellico
Hunter Spaw (Grainger) 26pts vs. West Greene
Cody Knox (East Hamilton) 26pts vs. Hixson
Sherrius Smith (Hardin Valley) 26pts vs. Anderson County
Cody Mailcoat (Jellico) 26pts vs. Grace Christian
Tanner Torres (Anderson County) 25pts vs. Powell
C.J. Good (Science Hill) 25pts vs. Sullivan Central
Drew Standifer (Bearden) 25pts vs. Knoxville Catholic
Zak Carter (Hardin Valley) 25pts vs. Knoxville Central
Middle Tennessee
Alex Poythress (Northeast) 37pts vs. Dickson County
Robert Brandon (Siegel) 32pts vs. Riverdale
Liam Nash (USN) 31pts vs. Zion Christian
Matt Priest (Santa Fe) 30pts vs. Zion Christian
Nick Hopkins (Fayetteville) 30pts vs. Huntland
Stephen Howell (DeKalb County) 30pts vs. Gabriel Christian
Cole Swaffer (Clarksville Academy) 29pts vs. Nashville Christian
Caleb Chowbay (Mt. Juliet) 29pts vs. Lebanon
Sonni Young (DeKalb County) 29pts vs. Central Magnet
JeQuan Lewis (Dickson County) 29pts vs. Harpeth
Seth Farris (Upperman) 28pts vs. Livingston Academy
Jacob McLennan (Huntland) 28pts vs. Fayetteville
Jacob Tucker (Perry County) 27pts vs. Loretto
Donya Burnett (Riverdale) 27pts vs. Siegel
Antwan Churchwell (Frank Hughes) 27pt vs. Collinwood
Ben Kelly (Eagleville) 27pts vs. Fayetteville
Fitzgerald Hopkins (Lincoln County) 27pts vs. Tullahoma
Matt Pond (Centennial) 25pts vs. Hillsboro
Cameron High (Lebanon) 25pts vs. Mt. Juliet
Garrett Mullinicks (McEwen) 25pts vs. East Robertson
Mat Case (Cookeville) 25pts vs. Bradley Central
West Tennessee
Martavious Newby (BTW) 38pts vs. Middle College
Clarence Wilson (Carver) 36pts vs. Hillcrest
Skal Labiessiere (ECS) 34pts vs. Bishop Byrne
Juwan Johnson (Southwind) 33pts vs. Kirby
Tyler Gadlen (Peabody) 33pts vs. South Fulton
Anthlon Bell (Bartlett) 31pts vs. Brighton
Alex Bran (St. George's) 31pts vs. Tipton-Rosemark
Khalil Spencer (BTW) 31pts vs. Middle College
James Hawes (Bishop Byrne) 30pts vs. ECS
Alfonzie Wilson (Memphis Overton) 27pts vs. Collierville
Blake Ross (Collierville) 27pts vs. FCA
William Edwards (Crockett County) 26pts vs. Westview
Tony Phelps (Chester County) 26pts vs. Southside
Jamal Glenn (West Carroll) 25pts vs. McKenzie
Matt Brown (Harding Academy) 25pts vs. FACS
Billy Rosenburg (Raleigh-Egypt) 25pts vs. Manassas