Tennessee Prep Hoops All-Regions Teams (Regions 5AAA-6AAA)

Every year I enjoy putting together my own version of the All-Region teams for all the Classifications in the state. These teams are a combination of coaches input; as well as, my own observations from having attended well over 100 games this season.

 

 

 

 

Each region will consist of 10 All-Region selections including an MVP. There will also be 5-8 honorable mention players and a newcomer of the year, who will be a player from the freshman or sophomore class. After the MVP players are listed in no particular order.

 

 

Region 5AAA

District 9AAA Champions: Station Camp

District 9AAA MVP: Kyle Anderton (Station Camp)

District 10AAA Champions: Northwest

District 10AAA MVP: Elijah McCoin (Northwest)

 

Tennessee Prep Hoops 5AAA All-Region Team

Kyle Anderton (Station Camp) MVP

Elijah McCoin (Northwest)

Christian Bell (Mt. Juliet)

Devonte Williams (Gallatin)

Yalen Reed (Station Camp)

Matthew Norl (Kenwood)

Derrick Wilcox (Beech)

Teal Young (Clarksville)

D'Andre Cross (Northeast)

JaRyan Young (Northwest)

 

Honorable Mention:

Tyler Faulkenberry (Mt. Juliet)

Keaton Dotson (Station Camp)

Cannon Campbell (Rossview)

Sawyer Taylor (Beech)

KeShawn Abston (Lebanon)

Justin Long (Hendersonville)

Maurice Wright (Northwest)

Nick Green (Northeast)

 

Newcomer of the Year:

Tyree Boykin (Kenwood)

 

 

 

 

Region 6AAA

District 11AAA Champions: Brentwood

District 11AAA MVP: Grant Teichmann (Brentwood)

District 12AAA Champions: Cane Ridge

District 12AAA MVP: Thomas Smith (Hillsboro)

 

Tennessee Prep Hoops 6AAA All-Region Team

Grant Teichmann (Brentwood) MVP

Demonte Evans (Cane Ridge)

Thomas Smith (Hillsboro)

Garrison Mathews (Franklin)

Chris Claybrooks (McGavock)

Grayson Murphy (Independence)

John Carter (Summit)

Jalen Lawson (Brentwood)

Demarco Steele (Hillwood)

Kyree Elder (Cane Ridge)

 

Honorable Mention:

Byron Dean (Hillwood)

Austin Osborn (Independence)

Donovan Donaldson (Hillsboro)

Jaden Lewis (Summit)

Leon Howard (Nashville Overton)

Joe Critchlow (Franklin)

Tanner Tapp (Brentwood)

K.J. Lesure (Centennial)

Malcolm Walker (Independence)

 

Newcomer of the Year:

John Carter (Summit)

 

Tennessee Prep Hoops Projected State Tournament Participants: Brentwood and Hillsboro