Tennessee Prep Hoops All-Region Teams (Regions 1AA-2AA)

oterriahlee.jpg

Every year I enjoy putting together my version of the All-Region squads for the state of Tennessee. This info is compiled from contacts with high school coaches and my observations and evaluations while taking in well over a hundred games this season.

 

 

 

 

I will choose a District MVP for each district and a Region MVP as well. There will be 10 members of the All-Region teams in no particular order and 5-7 honorable mention players; as well as, a newcomer of the year for each Region.

 

 

 

REGION 1AA

 

District 1AA Champions: Unicoi County

District 1AA MVP: Zeke Clark (Elizabethton)

District 2AA Champions: Greeneville

District 2AA MVP: Tristan Noe (Claiborne)

 

Tennessee Prep Hoops 1AA All-Region Team

Region MVP: Zeke Clark (Elizabethton)

Connor Simpson (Unicoi County)

Bailey Lamb (Grainger)

Trevor Wright (Greeneville)

Tristan Noe (Claiborne)

Tyler Nichols (Elizabethton)

Brian Dempsey (Johnson County)

Ethan Rice (Unicoi County)

Dalton Light (Sullivan South)

Grayson Ball (Sullivan North)

 

Honorable Mention:

Josh Lamb (Chuckey-Doak)

Evan Headrick (Sullivan South)

Anton Almqvist (Greeneville)

Lucas Hensley (Unicoi County)

Chase Phillips (Johnson County)

Anthony Vannoy (Sullivan East)

 

Newcomer of the Year:

Gavin Grubb (Sullivan East)

 

 

 

REGION 2AA

 

District 3AA Champions: Fulton

District 3AA MVP: Kelvin Jackson (Fulton)

District 4AA Champions: Alcoa

District 4AA MVP: Oterriah Lee (CAK)

 

Tennessee Prep Hoops 2AA All-Region Team

Region MVP: Oterriah Lee (CAK)

Andre Wilson (Austin East)

Kelvin Jackson (Fulton)

Brady Nease (Union County)

Steffan Schroeder (Gatlinburg-Pittman)

Trevor Jain (Pigeon Forge)

Jordan Bowden (Carter)

Kentel Williams (Fulton)

Ryan Henry (Knoxville Catholic)

Nico White (Alcoa)

 

Honorable Mention:

Clay Leatherwood (Gatlinburg-Pittman)

Stephen Butts (Scott)

Lucas Campbell (CAK)

Payton Wall (Alcoa)

Tucker Greene (Carter)

Kaylin Andrade (Austin East)

Darius Filer (Fulton)

 

Newcomer of the Year:

Luke Smith (Knoxville Catholic)

 

Tennessee Prep Hoops Projected Class AA State Tournament Representatives:

Fulton and CAK