Scouring the web to bring you the best in high school information from our state, it is time again for our annual list of former Tennessee hoopsters that appear on D1 rosters.
This year's count is 135 players listed on D1 rosters.
Please keep in mind many of these players are walk-ons but if listed on the roster we are counting them in the total.
Atlantic 10 Conference
Richmond
Kevin Smith 6-5 Sr. Riverdale (Murfreesboro)
Atlantic Coast Conference (ACC)
Clemson
Cory Stanton 5-10 Fr. Springfield (Springfield)
Georgia Tech
Maurice Miller 6-2 Sr. Raleigh-Egypt (Memphis)
North Carolina
Leslie McDonald 6-4 So. Briarcrest Christian (Eads)
Atlantic Sun Conference
Belmont
Blake Jenkins 6-7 Fr. Bearden (Knoxville)
Holden Mobley 6-3 Fr. MBA (Nashville)
Ian Clark 6-3 So. Germantown (Germantown)
Reece Chamberlain 6-1 Fr. Beech (Hendersonville)
Scott Saunders 6-10 Jr. BGA (Nashville)
Adam Barnes 6-2 So. Clarksville (Clarksville)
East Tennessee State (ETSU)
DeShaud Johnson 5-9 Sr. Tennessee High (Bristol)
Jarvis Jones 6-2 Jr. Mitchell (Memphis)
Micah Williams 6-4 Sr. Coffee County (Manchester)
Florida-Gulf Coast
Hunter Miller 6-2 So. CPA (Nashville)
Lipscomb
Josh Slater 6-3 Sr. Lipscomb (Nashville)
Carter Sanderson 6-1 Fr. Lipscomb (Nashville)
Jacob Arnett 6-4 So. Tipton-Rosemark (Cordova)
Robert Boyd 6-3 Fr. Fulton (Knoxville)
Damarius Smith 6-4 Fr. Kenwood (Clarksville)
Brian Wright 6-6 Jr. Brentwood Academy (Brentwood)
Brett Staal 6-4 Jr. Lipscomb (Nashville)
Brandon Brown 6-7 Sr. Brentwood Academy (Brentwood)
North Florida
Kyle Groothuis 6-7 Sr. Bradley Central (Cleveland)
Big 12 Conference
Missouri
Laurence Bowers 6-8 Jr. St. George's (Collierville)
Big East Conference
Cincinnati
Darnell Wilks 6-7 Sr. NCA (Nashville)
Connecticut
Michael Bradley 6-10 Fr. Tyner Academy (Chattanooga)
Seton Hall
Ferrakohn Hall 6-8 So. White Station (Memphis)
West Virginia
Jonnie West 6-3 Sr. Lausanne (Memphis)
Big Sky Conference
Idaho State
Broderick Gilcrest 6-0 Sr. Hamilton (Memphis)
Nick Mason 6-1 Fr. Southwind (Memphis)
Sherrod Baldwin 6-0 Jr. Collierville (Collierville)
Big South Conference
Charleston Southern
Jeremy Sexton 6-2 So. Temple (Chattanooga)
Gardner-Webb
Joshua Henley 6-3 Jr. Hunter's Lane (Nashville)
Liberty
Carter McMasters 6-11 So. Grace Baptist (Chattanooga)
UNC-Asheville
J.P. Primm 6-1 Jr. Dickson County (Dickson)
Presbyterian
Josh Johnson 6-3 Jr. Hendersonville (Hendersonville)
Jay Reynolds 6-10 So. Maryville (Maryville)
Big Ten Conference
Minnesota
Austin Hollins 6-4 Fr. Germantown (Germantown)
Colonial Athletic Conference
George Mason
Johnny Williams 6-8 So. Briarcrest Christian (Eads)
Northeastern
Chaisson Allen 6-4 Sr. Oakland (Murfreesboro)
Conference USA
Memphis
Joe Jackson 5-11 Fr. White Station (Memphis)
Chris Crawford 6-4 Fr. Sheffield (Memphis)
Tarik Black 6-8 Fr. Ridgeway (Memphis)
Drew Barham 6-7 So. CBHS (Memphis)
Trey Draper 5-10 Fr. White Station (Memphis)
Charles Holt 5-10 So. Liberty Tech (Jackson)
Preston Laird 6-3 Jr. Germantown (Germantown)
Rice
Cory Pflieger 6-3 Sr. Dickson County (Dickson)
Southern Mississippi
Torrye Pelham 6-6 Sr. Maplewood (Nashville)
Tulsa
Tim Peete 6-3 Fr. Central (Memphis)
Texas El-Paso (UTEP)
Randy Culpepper 5-11 Sr. Sheffield (Memphis)
Myron Strong 6-2 Sr. Hamilton (Memphis)
Gabriel McCulley 6-7 Jr. Craigmont (Memphis)
Jeremy Williams 6-7 Sr. Hamilton (Memphis)