“Silk” Starts the Season Sizzling… Heads Top Scorers Week #1

john jenkins mr basketball.jpg

Whats does the reigning Class AA Mr. Basketball do for encore? With the season now officially underway with Hall of Fame games and jamborees concluded "Silk" picks up right where he left off last year.

John Jenkins (Station Camp) blistered the nets for 43 earlier this week against Hillwood and followed that up with a 48 spot against DeKalb County on Saturday night.

Lets take a look at some other scoring outburst for the first week of action.

Russell Avery (Lake County) 27pts vs. Middle College

RaShawn Brown (Oakhaven) 30pts vs. Middle College

Josh Odom (Science Hill) 30pts vs. Unaka

Russell Polk (Middle College) 27pts vs. Oakhaven

Kentrell Southern (Franklin County) 28pts vs. East Robertson

Hunter Miller (CPA) 26pts vs. Livingston Academy

Anthony Jones (Raleigh-Egypt) 25pts vs. White Station

Tryston Horton (Tullahoma) 38pts vs. Forrest

Tony Bates (Middle College) 25pts vs. Lake County

B.J. Robertson (Huntland) 27pts vs. Riverside Christian

Paul Frierott (St. Benedict) 27pts vs. Madison

Russell Polk (Middle College) 27pts vs. Lake County

Dylan Smith (Stewart County) 38pts vs. Bruceton

Chase Dunn (Livingston Academy) 29pts vs. Clarksville Northeast

Harold Spain (Chester County) 26pts vs. Adamsville

Brandon Lopez (Austin East) 35pts vs. Knoxville West

Fred Sturdivant (Brainerd) 29pts vs. Red Bank

Quayshaune Fountain (East Ridge) 25pts vs. Ooltewah

Sam Watson (Farragut) 40pts vs. Clinton

James Kemp (Temple) 25pts vs. Walker Valley

Nick Ross (Red Bank) 25pts vs. Brainerd

Brendan Connolly (Father Ryan) 29pts vs. Lipscomb

Brandon Andrews (Temple) 26pts vs. Walker Valley

Blake Cardin (Independence) 32pts vs. Franklin County

David Ware (Walker Valley) 30pts vs. Temple

Rashad Wade (Humboldt) 29pts vs. Dyersburg

Brandon Hunter (Gallatin) 26pts vs. Portland

Kentrell Southern (Franklin County) 25pts vs. Independence

Lester Wilson (Carter) 29pts vs. Grace Christian

Brandon Williams-McNeil (Soddy Daisy) 29pts vs. Bradley Central

David Ware (Walker Valley) 43pts vs. Chattanooga Christian

Adrian Williamson (Hume Fogg) 32pts vs. Glencliff

Meiko Lyles (USN) 31pts vs. DCA

Brandon Upchurch (Clarkrange) 25pts vs. Oakdale

William Moore (Chattanooga Christian) 37pts vs. Walker Valley

Deonte Alexander (Glencliff) 26pts vs. Hume Fogg

Casey Prather (Jackson Northside) 30pts vs. Bolivar Central

Tarius Johnson (Liberty Tech) 32pts vs. Covington

Tyler Rice (Wayne County) 34pts vs. Hardin County

Emmanuel McClerking (Calrksburg) 34pts vs. Stewart County

Marquis Rudolph (Clarksville Northwest) 30pts vs. Gallatin

Chris Crawford (Sheffield) 26pts vs. Fairley

RaShawn Brown (Oakhaven) 33pts vs. City University

Anthlon Bell (Bartlett) 29pts vs. Houston

Marquis Richardson (Munford) 42pts vs. Southhaven (Ms.)

Emmanuel Andrews (Shelbyville) 37pts vs. McGavock

Aaron Puckett (White County) 28pts vs. Stone Memorial

Kyle Teichmann (Brentwood) 27pts vs. Marshall County

D.J. Key (Hickman County) 31pts vs. Sycamore