Extensive coverage of
Tennessee High School Basketball
by Andre Whitehead

Marshall and Smith Lead Sub-State (Sectional) Scoring List

The field has been set for next Wednesdays start to the 2017 Tennessee State High School Basketball Championships at the Murphy Center in Middle Tennessee. Here are some of the top scoring performances from last Mondays sectional (sub-state) victories.

 

 

 

 

 

Carlos Marshall (Southwind) 37 points in a win over Cordova

Luke Smith (Knoxville Catholic) 35 points in a win over Grainger

Caden Mills (Van Buren County) 34 points in a win over CSAS

Tyler Harris (Cordova) 29 points in a loss to Southwind

Brandon Thomas (Blackman) 28 points in a loss to East Hamilton

Jessie Walker (Brainerd) 28 points in a win over Livingston Academy

Ques Glover (Bearden) 27 points in a win over Science Hill

Tajoin Jones (Oak Ridge) 27 points in a win over David Crockett

Reed Smith (Brentwood) 27 points in a win over Clarksville Northeast

Connor Arnold (Grace Christian) 26 points in a win over Hampton

Rodgerick Brown (Cordova) 26 points in a loss to Southwind

Cam Montgomery (East Hamilton) 26 points in a win over Blackman

Trent Stephney (Bearden) 25 points in a win over Science Hill

Isaiah Bowers (White's Creek) 24 points in a win over Camden Central

Dennis Stallings (White's Creek) 23 points in a win over Camden Central

Bo Walker (Van Buren County) 23 points in a win over CSAS

Ryan Weathers (Loretto) 23 points in a win over Community

Anthony Gibson (Oak Ridge) 22 points in a win over David Crockett

Tyreke Key (Clay County) 22 points in a win over CSAS

Seth Carlisle (Macon County) 21 points in a win over Tyner Academy

Carson Cary (Columbia Academy) 21 points in a win over Huntland

Grayson Murphy (Independence) 21 points in a win over Mt. Juliet

Jackson Wisener (Community) 21 points in a loss to Loretto

Bryce Nunnally (Walker Valley) 20 points in a loss to Oakland

Luke Childress (Loretto) 19 points in a win over Community

Cole Green (Sullivan East) 19 points in a win over CAK

Dustin Bartley (Sullivan East) 18 points in a win over CAK

Darius Graves (CSAS) 18 points in a loss to Van Buren County

Rahul Patel (Huntland) 18 points in a loss to Columbia Academy

Wyatt Lyons (Hampton) 18 points in a loss to Grace Christian

Nathan Smith (Community) 18 points in a loss to Loretto

Isaiah Sulak (CAK) 18 points in a loss to Sullivan East