Headlines for Week #8 will have a Class A feel with news of accomplishments from the ranks of the A level, enjoy.
If we miss someone on the list please let me know, I try to ascertain as much info as I can but sometimes the info is not available, feel free to send me an email at andre@tnprephoops.com with any scoring info, interesting facts including 1,000 point scorers and such.
Cody Hill (Coalfield) exploded for 40 points this Friday against Oneida.
Dimitrique Inman (Harriman) is riding high along with his Harriman teammates, the rising senior notched 25 points against Wartburg Central and finished the week with 30 markers against Kingston.
Nathaniel Hughes (Hampton) is tucked away in upper East Tennessee but the senior scorer is making his presence felt in a big way including 32 large in an overtime win over Unicoi County.
Quan Campbell (Humboldt) dangled 27 points in a win over Lake County keeping Humboldt high in the ranks of the top squads in the classification.
Zach Shannon (Wartburg Central) went bananas scoring 44 points and snatching 1`5 boards in a win over Coalfield.
Josh Rose (Stewart County) had a very productive week starting with 25 points against Camden Central and closing the week with 31 markers against Cheatham County.
Cleveland Davidson (Rockwood) made the most of his week scoring 25 points against Sunbright and following that effort with 25 more against Tellico Plains.
Week #8 Scoring List:
Cleveland Davidson (Rockwood) 25pts vs. Sunbright
Dre Matheiu (Knoxville Central) 25pts vs. Anderson County
Zach Shannon (Wartburg Central) 44pts vs. Coalfield
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 29pts vs. Houston County
Trevor Moore (Montgomery Central) 26pts vs. Cheatham County
Robert Veal (Ravenwood) 30pts vs. Franklin
Bubba Clifton (Summertown) 25pts vs. Collinwood
Garrett Mullinicks (McEwen) 25pts vs. Nashville Christian
Michael Davenport (Eagleville) 26pts vs. Community
Christian Green (Volunteer) 25pts vs. David Crockett
Will Boshers (Hampshire) 27pts vs. Culleoka
Patrick Mullinicks (McEwen) 25pts vs. Nashville Christian
Josh Rose (Stewart County) 25pts vs. Camden Central
Collin McMullin (Harpeth) 25pts vs. Creek Wood
Jordan Godwin (Jackson County) 26pts vs. Clay County
Cannon Rhodes (Perry County) 28pts vs. Frank Hughes
Drew Hildreth (Bolton) 30pts vs. Jackson Northside
Jake Martin (Adamsville) 26pts vs. TCA
Devin Forgety (Volunteer) 25pts vs. David Crockett
Cody Hill (Coalfield) 40pts vs. Oneida
William White (Sullivan North) 25pts vs. Unicoi County
Jaeland Lawson (Fulton) 26pts vs. Carter
Blake Williams (Farragut) 25pts vs. Lenoir City
Lester Wilson (Carter) 27pts vs. Fulton
Galen Campbell (Fulton) 27pts vs. Austin East
Cleveland Davidson (Rockwood) 25pts vs. Tellico Plains
Phillip Cox (Union County) 25pts vs. Claiborne
Cory Stroud (Heritage) 29pts vs. William Blount
Justin Davenport (Cannon County) 26pts vs. Upperman
Jordan Chard (Summertown) 25pts vs. Perry County
Logan Montgomery (Collinwood) 25pts vs. Loretto
Josh Rose (Stewart County) 31pts vs. Cheatham County
John Simms (Oliver Springs) 29pts vs. Jellico
Jethro Griffin (Sequoyah) 28pts vs. McMinn Central
Dimitrique Inman (Harriman) 30pts vs. Kingston
Nick Litton (Campbell County) 25pts vs. Hardin Valley
Blake Williams (Farragut) 39pts vs. Knoxville Catholic
Lonnie McClanahan (Oak Ridge) 25pts vs. Karns
Stetson Moore (Knoxville Halls) 39pts vs. Karns
Jason Steele (Johnson County) 32pts vs. Elizabethton
Nathaniel Hughes (Hampton) 32pts vs. Unicoi County
Matt Brown (Harding Academy) 26pts vs. St. Benedict
Ethan Moffett (Fayette Academy) 29pts vs. West Tennessee Christian
Sammy Hampton (Johnson County) 27pts vs. Elizabethton
Logan Lyle (Unicoi County) 37pts vs. Hampton
Andre Hollins (White Station) 28pts vs. Dyer County
Andy Barnette (Pigeon Forge) 34pts vs. Austin East
Quan Campbell (Humboldt) 27pts vs. Lake County
Heath Crouse (Greenfield) 28pts vs. Halls
Hayden Williams (Bruceton) 29pts vs. Clarksburg
Mitchell Simpson (Gibson County) 27pts vs. Westview
Dimitrique Inman (Harriman) 26pts vs. Wartburg Central
Brandon Lopez (Austin East) 33pts vs. Pigeon Forge
Daniel Byram (Grace Christian) 29pts vs. Midway
Logan Lyle (Unicoi County) 25pts vs. Sullivan East
Jason Steele (Johnson County) 26pts vs. Unicoi County
Danny Galvin (MUS) 25pts vs. Bolton
Tim Allen (Whitehaven) 28pts vs. Hamilton
Matt Brown (Harding Academy) 32pts vs. Memphis Catholic
Jeff Graham (Hamilton) 32pts vs. Whitehaven
Octavious Ellis (Whitehaven) 28pts vs. Hamilton
Bre Hughes (Lancaster Christian) 29pts vs. Middle Tennessee Heat
Chris Nash (Upperman) 25pts vs. Cannon County
Brandon Lester (Franklin County) 29pts vs. Tullahoma
Anthlon Bell (Bartlett) 31pts vs. Raleigh-Egypt
Drew Zaleta (Walker Valley) 32pts vs. Bradley Central
Dontavious Sears (Manassas) 30pts vs. Brighton
Jarod Rhodes (Cleveland) 35pts vs. McMinn County
Brandon Strickland (Bishop Byrne) 27pts vs. SBEC
Trey Suttles (Tyner Academy) 35pts vs. Ooltewah
Jervon Johnson (Ooltewah) 26pts vs. Tyner Academy
Dierre McElroy (Raleigh-Egypt) 26pts vs. Bartlett
Martavious Newby (BTW) 35pts vs. Oakhaven