Week #11 scoring brings us to the conclusion of the regular season.
If we miss someone on the list please let me know, I try to ascertain as much info as I can but sometimes the info is not available, feel free to send me an email at andre@tnprephoops.com with any scoring info, interesting facts including 1,000 point scorers and such.
Kedren Johnson (Marshall County) continued his assault on the record books bashing 51 points in a tough loss at Lincoln County.
Shelly Young (Lawrence County) achieved a scoring milestone by pushing past the 1,000 point barrier this week.
Jethro Griffin (Sequoyah) earned East Tennessee Player of the Week honors with a 45 point effort against Lenoir City accompanied by a 29 and a 25 against Sweetwater and Meigs County respectively.
Brandon Lopez (Austin East) is playing his best basketball at the right time with his 27 point effort against Union County followed by 25 more against Howard.
Arkaylus Thomas (Pearl Cohn) capped a nice senior campaign scoring his 1,000 point this past week.
Kendall Anthony (Liberty Tech) notched his career high with 46 points in a victory over Chester County.
D.J. Currier (Oakdale) achieved a scoring milestone passing the 1,000 point mark for his Eagles.
Galen Campbell (Fulton) has perennial state power Fulton surging at just the right time, his 42 point effort against in a big win over Class AAA state ranked Knoxville West is evidence of that.
Justin Davenport (Cannon County) seemingly can't be stopped as the senior guard notched 40 big ones against Forrest and 36 more against York Institute.
Week #11 Scoring List:
(East Tennessee)
Jethro Griffin (Sequoyah) 45pts vs. Lenoir City
Galen Campbell (Fulton) 42pts vs. Knoxville West
Daniel Cartwright (Sequatchie County) 41pts vs. Whitwell
Jacqueze Robinson (Temple) 38pts vs. Boyd Buchanon
Lonnie McClanahan (Oak Ridge) 35pts vs. Knoxville Halls
Derrick Athley (Sequoyah) 32pts vs. Meigs County
Logan Lyle (Unicoi County) 32pts vs. Morristown West
Will Amos (Silverdale Academy) 30pts vs. Copper Basin
Jethro Griffin (Sequoyah) 29pts vs. Sweetwater
Brett Trantham (Copper Basin) 29pts vs. Hamilton Heights
Blake Williams (Farragut) 29pts vs. Clinton
Stetson Moore (Knoxville Halls) 28pts vs. Oak Ridge
Skyler Brown (Seymour) 28pts vs. Heritage
Blake Williams (Farragut) 28pts vs. CAK
Jordan Hall (Lenoir City) 27pts vs. Sequoyah
Brandon Lopez (Austin East) 27pts vs. Union County
Chad Kagle (Bledsoe County) 27pts vs. Whitwell
Lester Wilson (Carter) 27pts vs. Gatlinburg-Pittman
Trae Minton (Cumberland Gap) 27pts vs. Oneida
Dre Mattheiu (Knoxville Central) 26pts vs. Fulton
Xavier Howard (Harriman) 26pts vs. Berean Christian
Cole Tucker (Whitwell) 26pts vs. Sequatchie County
Cole Tucker (Whitwell) 26pts vs. Bledsoe County
Daniel Cartwright (Sequatchie County) 26pts vs. Whitwell
Nathaniel Hughes (Hampton) 26pts vs. Cloudland
Cory Conard (Cosby) 25pts vs. J. Frank White
Nick Oliver (Jefferson County) 25pts vs. Carter
Brandon Lopez (Austin East) 25pts vs. Howard
Brandon Arnold (Chattanooga Christian) 25pts vs. Boyd Buchanon
Jethro Griffin (Sequoyah) 25pts vs. Meigs County
Jacob Poynter (Loudon) 25pts vs. Lenoir City
(Middle Tennessee)
Kedren Johnson (Marshall County) 51pts vs. Lincoln County
Justin Davenport (Cannon County) 40pts vs. Forrest
Justin Davenport (Cannon County) 36pts vs. York Institute
Will Boshers (Hampshire) 35pts vs. Lancaster Christian
Mark Brown (Station Camp) 35pts vs. Hendersonville
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 30pts vs. White House-Heritage
Dominique Hobson (Cascade) 30pts vs. Community
Jake Leverette (Community) 28pts vs. Cascade
Kenny Robertson (Maplewood) 27pts vs. CPA
Andre Brown (Northwest) 27pts vs. Northeast
Trent Boles (Clay County) 27pts vs. Jackson County
Jacob Turner (Lipscomb) 26pts vs. Hume-Fogg
Cody Jordan (Richland) 26pts vs. Eagleville
Jordan Godwin (Jackson County) 26pts vs. Clay County
Craig Bradshaw (CPA) 26pts vs. Maplewood
Cham Quao (Webb School) 25pts vs. St. Andrews-Sewanee
Kedren Johnson (Marshall County) 25pts vs. Spring Hill
(West Tennessee)
Kendall Anthony (Liberty Tech) 46pts vs. Chester County
Raul Tutton (Houston) 38pts vs. Overton
Jamal Glenn (West Carroll) 37pts vs. Huntingdon
Darius White (Overton) 34pts vs. Houston
Jacob Lloyd (Westview) 32pts vs. Milan
Cordero Mack (Wooddale) 31pts vs. Sheffield
Zach Smith (Westwood) 30pts vs. MAHS
Trey Belew (Milan) 30pts vs. Westview
Laron Black (White Station) 29pts vs. Mitchell
Jake Martin (Adamsville) 29pts vs. South Gibson
Ethan Moffett (Fayette Academy) 28pts vs. St. George's
Ike Griffith (Middle College) 28pts vs. Carver
Troy Ambeau (Rossville Christian) 27pts vs. Tipton-Rosemark
Brandon Strickland (Bishop Byrne) 27pts vs. SBEC
Jarnell Stokes (Memphis Central) 27pts vs. Whitehaven
Adonis Thomas (Melrose) 27pts vs. Memphis East
Jalen Selmon (City University) 26pts vs. Middle College
John Ross Glover (USJ) 25pts vs. Tipton-Rosemark
Andre Hollins (White Station) 25pts vs. Memphis Central
Brandon Strickland (Bishop Byrne) 25pts vs. FACS
Demetrius Claybon (Covington) 25pts vs. Westview
Nick King (Memphis East) 25pts vs. Melrose