With a short week before the holidays, I decided to combine the last two weeks as Week #5.
If we miss someone on the list please let me know, I try to ascertain as much info as I can but sometimes the info is not available, feel free to send me an email at andre@tnprephoops.com with any scoring info, interesting facts including 1,000 point scorers and such.
Jason Steele (Johnson County) scored a career high 45 points in a tough loss to Unaka.
Bubba Clifton (Summertown) dropped 41 points in a high scoring win over Union City at the Beech Holiday Tournament. .
Cory Billingsley (Sweetwater) had a fine week at the Pilot Christmas Classic at Knoxville Catholic scoring 27 points against the host squad, 32 points against Unicoi County and 33 points against Cleveland.
Lester Wilson (Carter) let the people in the Magnolia state know who he was with three outstanding performances including 26points against Waddell, 35 points against Wellington, FL and 28 markers against Gaffney.
Jonathan Evans (University) reached a milestone over the holidays going over the 1,000 point mark for his career.
Jose Agosto (Gatlinburg-Pittman) got the Arby's Classic off to a rousing start scoring 31 points in a win over Sumpter (SC). In more news for the Highlanders both Jon McCroskey (Gatlinburg-Pittman) and Morrease ‘The Butcher" Barber (Gatlinburg-Pittman) went over the 1,000 point plateau for their respective careers.
Malcolm Smith (Clarksville Academy) had the hot hand over the holidays scoring 25 points against MBA, 26 points against Webster County, 32 points against Hopkins County Central and 30 points against McLean County.
Nick Ross (Red Bank) lit up the Middle Tennessee sky scoring 48 points in a win over Summertown at the Beech Holiday Classic.
Week #5 Scoring List:
Lester Wilson (Carter) 26pts vs. Waddell (SC)
John Ross Glover (USJ) 26pts vs. Collierville
Wes Clark (Greenfield) 33pts vs. Huntingdon
Jake Martin (Adamsville) 25pts vs. Obion County
Leland Robinson (Southside) 30pts vs. Ripley
Jamal Goldsmith (Madison) 25pts vs. Station Camp
Devon Bailey (Clarksburg) 30pts vs. Stewart County
Ramell Pollard (McNairy Central) 25pts vs. Jackson Northside
Mookie Betts (Overton) 25pts vs. Westwood
Michael Thrower (Warren County) 27pts vs. DeKalb County
Jarvis Webster (Columbia Central) 34pts vs. McNabb
Trent Boles (Clay County) 30pts vs. Cumberland County
Jacob Wade (Obion County) 29pts vs. Clarksburg
Devin Robinson (Ravenwood) 26pts vs. Spring Hill
Jordan Long (Summertown) 25pts vs. McGavock
Andre Brown (Northwest) 39pts vs. Campbell County
DeBrell McLemore (Franklin) 25pts vs. Franklin County
Jordan Godwin (Jackson County) 29pts vs. Westmoreland
Steven Jones (Clarkrange) 31pts vs. Grace Christian
Wes Grace (Red Boiling Springs) 27pts vs. Germantown
Seth Brown (Beech) 27pts vs. Hardin Valley
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 25pts vs. MBA
Andre Brown (Northwest) 35pts vs. Antioch
Montrae Williams (Spring Hill) 25pts vs. Lipscomb
Bubba Clifton (Summertown) 41pts vs. Union City
Monte Burney (Clarksville) 29pts vs. Oakland
Martin Smith (Clarksville Academy) 32pts vs. Lawrence County
Jacob McLennon (Huntland) 26pts vs. Jackson Northside
Hayden Ray (Ezell-Harding) 25pts vs. Aaron Academy
Derek Hankins (Cumberland County) 25pts vs. Franklin
Jarrod Moore (South Doyle) 25pts vs. Knoxville Central
Trevor Franklin (Greenback) 25pts vs. Grace Christian
Jared Nave (Unaka) 25pts vs. Wartburg Central
Cory Billingsley (Sweetwater) 27pts vs. Knoxville Catholic
Trae Minton (Cumberland Gap) 25pts vs. Knoxville Ambassadors
Logan Lyle (Unicoi County) 35pts vs. Karns
Levi Woods (Meigs County) 26pts vs. Wartburg Central
Lester Wilson (Carter) 35pts vs. Wellington (FL)
Tevin West (Sequoyah) 30pts vs. Anderson County
Lonnie McClanahan (Oak Ridge) 29pts vs. Siegel
Brad Richardson (Wartburg Central) 26pts vs. Cloudland
Cody Hill (Coalfield) 26pts vs. Midway
Kelvin Clay (Red Bank) 28pts vs. Tyner Academy
Jason Steele (Johnson County) 45pts vs. Unaka
Jervon Johnson (Ooltewah) 34pts vs. Dade County (GA)
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 26pts vs. Webster County (KY)
Jacob McLennon (Huntland) 26pts vs. Scottsboro
Cory Billingsley (Sweetwater) 32pts vs. Unicoi County
Brandon Cole (Stone Memorial) 25pts vs. South Doyle
Lester Wilson (Carter) 28pts vs. Gaffney (SC)
Jose Agosto (Gatlinburg-Pittman) 31pts vs. Sumpter (SC)
Wesley Richie (Ooltewah) 31pts vs. Dade County (GA)
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 32pts vs. Hopkins County Central
Marquarious Boddie (Bartlett) 25pts vs. Edwardsville (IL)
Jarnell Stokes (Memphis Central) 26pts vs. Rockdale County (GA)
Marquail Carson (MASE) 37pts vs. West Memphis Christian (AR)
Nathaniel Hughes (Hampton) 28pts vs. Hunter Huss (NC)
Cory Billingsley (Sweetwater) 33pts vs. Cleveland
Andre Applewhite (Memphis Central) 26pts vs. Rockdale County (GA)
Donivan Grindstaff (Happy Valley) 28pts vs. Cherokee
Alex Poythress (Northeast) 28pts vs. Brentwood
Jacob Tucker (Perry County) 28pts vs. Franklin Classical
Brian Miller (Independence) 28pts vs. Northwest
Adam Ford (Trousdale County) 36pts vs. Monterey
Nick Ross (Red Bank) 48pts vs. Summertown
Christian Adams (Oakland) 27pts vs. Hillsboro
James Scales (Cherokee) 26pts vs. Happy Valley
Kelvin Clay (Red Bank) 26pts vs. Ooltewah
C.J. Reese (McCallie) 26pts vs. Dade County (GA)
Shariff Cobb (CSAS) 26pts vs. Notre Dame
Heath Crouse (Greenfield) 30pts vs. Clarksburg
Matt Stanley (Happy Valley) 27pts vs. Harriman
Austin Nichols (Briarcrest Christian) 25pts vs. Madison
Adonis Thomas (Melrose) 25pts vs. Fort Myers (FL)
Frank Labasco (Overton) 25pts vs. Liberty Tech
Jonathan Pack (East Hickman) 27pts vs. Cheatham County
Mookie Betts (Overton) 25pts vs. Memphis Overton
Mark Pope (Forrest) 26pts vs. Wayne County
Cayman Dial (LaVergne) 27pts vs. Kenwood
Wes Grace (Red Boiling Springs) 37pts vs. Leslie County (KY)
Chris Dansby (Lancaster Christian) 38pts vs. Heritage Christian
Jaleel Querry (Maplewood) 31pts vs. Austin East
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 30pts vs. McLean County (KY)
Cameron High (Lebanon) 29pts vs. Kenwood
Kendall Anthony (Liberty Tech) 34pts vs. Overton
John Ross Glover (USJ) 33pts vs. TCA
Cooper Green (St. George's) 25pts vs. MHEA
Adonis Thomas (Melrose) 30pts vs. Riverside Academy (LA)
Fennell Thompson (Arlington) 25pts vs. Russellville (AK)
Prentiss Jordan (Kingsbury) 29pts vs. H.W. Byers
Nathaniel Hughes (Hampton) 30pts vs. University
Nick Ross (Red Bank) 26pts vs. McCallie