Extensive coverage of
Tennessee High School Basketball
by Andre Whitehead

Gigantic Final Regular Season Scoring List

The basketball season has begun. Football is now officially over and the hardwood becomes the main attraction around the state. I have once again scoured the earth, from Bristol to Brighton bringing you the most comprehensive scoring list in the state. This has become one of our most favorite entries as college coaches have told me often how they look at the list weekly. We will have profiles from some of the top performers and a list of scoring over 25 points from East, Middle and West Tennessee.

 

The final regular season scoring list is a doozy. Covering the final two weeks of the season. Drink it in....man

A veritable potpourri of seniors joined the all exclusive 1,000 point club for their respective schools. What a classic list for anyone who has followed this list the past four years these guys have occupied many spots along the way.

Congrats to:

Clay Washburn(CPA)

Neil Blanchard (Craigmont)

Nick Rogers (Farragut)

Elon Smallwood (Ravenwood)

Tariq Silver (Northwest)

Jontae Brown (Northeast)

Putting up numbers has been the formula for Class of 2018 point guard Leland Kirkendoll (KIPP). A transfer from Southwind, Kirkendoll posted games of 36 against MSE, 35 points against WEB Dubois, 27 against Grad Academy and finally 26 against Freedom Prep in the past couple weeks.

Pay close attention to what happens with 6'0 lead guard Chase Freeman (Station Camp). He has been lighting the scorebooks on fire with his point production antics. a 31 spot against Wilson Central followed by 27 against Gallatin and 26 versus Mt. Juliet.

Another small guard having a sterling final season is Josh Releford (David Crockett). The shooting sensation busted 35 against Unicoi County and had a solid week including a 25 spot against Daniel Boone.

Bet you never heard of Kavion Hancock (Sheffield), Memphis has no good AA schools right? Wrong this kid has Sheffield on the way. how about 27 against Westwood, 26 against Douglass and 25 against MLK Prep.

Senior guard Nygil Arms (Columbia Academy) wants to go back to the state tournament. The slender scorer had games of 34 vs. MTCS, 30 against Mt. Pleasant and 25 against Grace Christian this past couple weeks.

Isaiah McClain (Harriman) had himself a solid couple weeks scoring 40 against Oakdale, 32 and 29 in heated rivalry games against district champion Grace Christian. He also secured his future hoop destination committing to Bryan College.

Down Memphis way sits another basketball haven in the small town of Ripley. The newest worthy mention is senior shooting guard Famous Jones (Ripley). He busted 32 in a tourney loss to White's Creek and another 26 point effort against Covington.

Tairell Fletcher (West Creek) is simply a scoring sensation. The Clarksville native has lit up the score boards in the area with a 33 point effort against Northwest, another 30 against Rossview and a cool 28 against Clarksville.

 

East Tennessee

Michael Robinson (Elizabethton) 43pts vs. Happy Valley

Isaiah McClain (Harriman) 40pts vs. Oakdale

Darrion Robinson (Lookout Valley) 37pts vs. Whitwell

Dillon Fountain (Wartburg Central) 36pts vs. Oneida

Cole Copeland (Bradley Central) 35pts vs. East Hamilton

Josh Releford (David Crockett) 35pts vs. Unicoi County

Tauren Jones (McMinn County) 34pts vs. Bradley Central

Bryce Mason (McMinn Central) 33pts vs. Loudon

Tee Higgins (Oak Ridge) 32pts vs. Fulton

Tajoin Jones (Oak Ridge) 32pts vs. Knoxville Halls

Isaiah McClain (Harriman) 32pts vs. Grace Christian

Thomas Carroll (Wartburg Central) 31pts vs. Oakdale

J.T. Hicks (Oakdale) 31pts vs. Wartburg Central

Riley Meloncon (Bledsoe County) 31pts vs. Sequatchie County

Riley Meloncon (Bledsoe County) 30pts vs. Boyd Buchanan

Nick Rogers (Farragut) 30pts vs. Hardin Valley

Luke Smith (Knoxville Catholic) 30pts vs. Grace Christian

Tyler Corbett (McMinn County) 29pts vs. East Hamilton

Cade Floyd (Whitwell) 29pts vs. Marion County

Kane Hale (Marion County) 29pts vs. South Pittsburgh

Adam Hurd (Carter) 29pts vs. Scott

Tajion Jones (Oak Ridge) 29pts vs. Karns

Isaiah McClain (Harriman) 29pts vs. Grace Christian

Winston Tullis (Sale Creek) 29pts vs. Marion County

Shai Alexander (Hamilton Heights) 28pts vs. Covenant Christian

Cole Copeland (Bradley Central) 28pts vs. Soddy Daisy

K.K. Curry (Cleveland) 28pts vs. East Hamilton

C.J. Gettlefinger (Grace Christian) 28pts vs. Harriman

Marquis Hinton (East Ridge) 28pts vs. Chattanooga Central

Maverick Smith (Oakdale) 28pts vs. Oliver Springs

Shai Alexander (Hamilton Heights) 27pts vs. Legacy Charter

Dalton Bogues (Loudon) 27pts vs. Sweetwater

Hunter Reynolds (CAK) 27pts vs. Scott

Charlie Richards (Powell) 27pts vs. Karns

Easton Upchurch (Maryville) 27pts vs. Lenoir City

Tyshawn Young (Oak Ridge) 27pts vs. Knoxville Halls

Shai Alexander (Hamilton Heights) 26pts vs. Summit

Ty Beavers (Bradley Central) 26pts vs. Soddy Daisy

Dalton Bogues (Loudon) 26pts vs. Pigeon Forge

Ques Glover (Bearden) 26pts vs. Heritage

Braven Horton (Hixson) 26pts vs. Howard

Brock Jancek (Knoxville Catholic) 26pts vs. Bearden

Simon Klompien (Hardy Memorial) 26pts vs. CSAS

Riley Meloncon (Bledsoe County) 26pts vs. Notre Dame

Markeese Sheeley (Fulton) 26pts vs. Knoxville Webb

Chad Heglar (Daniel Boone) 25pts vs. David Crockett

Marquis Hinton (East Ridge) 25pts vs. Hixson

Josh Laughlin (Polk County) 25pts vs. Meigs County

Grant Ledford (Grace Christian) 25pts vs. Knoxville Webb

Myles Rasnick (Knoxville Webb) 25pts vs. Fulton

Josh Releford (David Crockett) 25pts vs. Daniel Boone

Chase Ridenour (Knoxville Webb) 25pts vs. Grace Christian

Allan Wynne (Hardy Memorial) 25pts vs. Whitwell

 

 

Middle Tennessee

Tyreke Key (Clay County) 45pts vs. Cumberland County

Tyreke Key (Clay County) 44pts vs. Monterey

Pierce Whited (White County) 44pts vs. Cumberland County

Tyreke Key (Clay County) 43pts vs. Van Buren County

Tyreke Key (Clay County) 41pts vs. Pickett County

Keon Johnson (Webb School) 35pts vs. BGA

Tyreke Key (Clay County) 35pts vs. Pickett County

Grayson Murphy (Independence) 35pts vs. Summit

Nigel Arms (Columbia Academy) 34pts vs. MTCS

Keon Johnson (Webb School) 34pts vs. Zion Christian

Caden Mills (Van Buren County) 34pts vs. Bledsoe County

Caden Mills (Van Buren County) 34pts vs. Clay County

Grayson Murphy (Independence) 34pts vs. Summit

Jeremiah Alexander (Antioch) 33pts vs. Cane Ridge

Tairell Fletcher (West Creek) 33pts vs. Northwest

Seth Price (Watertown) 33pts vs. Merrol Hyde

Spencer Smith (Goodpasture) 33pts vs. Watertown

Tez Rogers (Mt. Pleasant) 32pts vs. Columbia Academy

Zach Blair (Friendship) 31pts vs. Kings Academy

Chase Freeman (Station Camp) 31pts vs. Wilson Central

Caden Mills (Van Buren County) 31pts vs. East Hamilton

Nygil Arms (Columbia Academy) 30pts vs. Mt. Pleasant

John Carter (Summit) 30pts vs. Independence

Tairell Fletcher (West Creek) 30pts vs. Rossview

Bo Hodges (Maplewood) 30pts vs. East Nashville

Rye Nolan (Stewart County) 30pts vs. Waverly Central

Evan Sigler (Franklin) 30pts vs. Independence

Jack Doherty (FRA) 29pts vs. Ezell-Harding

Barr Ellenburg (MTCS) 29pts vs. Columbia Academy

Mason McKnatt (Grace Christian) 29pts vs. Lancaster Christian

Octavion Arnold (Gallatin) 28pts vs. Hendersonville

Carson Cary (Columbia Academy) 28pts vs. Mt. Pleasant

Coulter Dotson (Creek Wood) 28pts vs. Fairview

Tairell Fletcher (West Creek) 28pts vs. Clarksville

Matthew Gilliam (Culleoka) 28pts vs. Santa Fe

Demontay Dixon (Summit) 27pts vs. Dickson County

Chase Freeman (Station Camp) 27pts vs. Gallatin

K.J. Johnson (Marshall County) 27pts vs. Nolensville

Austin Laseter (Watertown) 27pts vs. Goodpasture

Caden Mills (Van Buren County) 27pts vs. South Pittsburgh

Caden Mills (Van Buren County) 27pts vs. Bledsoe County

Jeremiah Alexander (Antioch) 26pts vs. McGavock

Nick Desmarias (White House-Heritage) 26pts vs. Cheatham County

Demontay Dixon (Summit) 26pts vs. Franklin

Chase Freeman (Station Camp) 26pts vs. Mt. Juliet

Bo Hodges (Maplewood) 26pts vs. White's Creek

Eddie Jackson (Lebanon) 26pts vs. Gallatin

Darrien James (Page) 26pts vs. Cascade

Keon Johnson (Webb School) 26pts vs. FRA

Trace McGuire (Trousdale County) 26pts vs. Merrol Hyde

Grayson Murphy (Independence) 26pts vs. Dickson County

Ethan Soule (McEwen) 26pts vs. Nashville Christian

D.J. Williams (Gordonsville) 26pts vs. Goodpasture

Nigel Arms (Columbia Academy) 25pts vs. Grace Christian

Craig Blackshear (Maplewood) 25pts vs. East Nashville

Stephen Bledsoe (Fairview) 25pts vs. East Hickman

Drew Dibble (USN) 25pts vs. FRA

Jack Doherty (FRA) 25pts vs. Davidson Academy

Reece Glover (Franklin) 25pts vs. Summit

Bo Hodges (Maplewood) 25pts vs. Stratford

Nate Howell (MTCS) 25pts vs. Community

Marvin Hughes (McGavock) 25pts vs. Hunter's Lane

Brayden Johnson (Wayne County) 25pts vs. Summertown

Gavin Johnson (Wilson Central) 25pts vs. Lebanon

Kellen King (Brentwood) 25pts vs. Centennial

Logan Miller (Rossview) 25pts vs. Kenwood

Jeremiah Oatsvall (Brentwood Academy) 25pts vs. MBA

Tariq Silver (Northwest) 25pts vs. Henry County

Reed Smith (Brentwood) 25pts vs. Ravenwood

Spencer Smith (Goodpasture) 25pts vs. Red Boiling Springs

Ethan Soule (McEwen) 25pts vs. Santa Fe

 

 

West Tennessee

Brian Price (MSE) 43pts vs. KIPP

Chase Hayden (St. George's) 40pts vs. Margolin Academy

Antonio Suttles (MBA) 40pts vs. Trezevant

Parrish Hewitt (Douglass) 36pts vs. Trezevant

Leland Kirkendoll (KIPP) 36pts vs. MSE

Brandon Walker (McNairy Central) 36pts vs. Bolivar Central

Devin Wildridge (Clarksburg) 36pts vs. Bructon

Leland Kirkendoll (KIPP) 35pts vs. WEB Dubois

Keeton Bailey (Huntingdon) 34pts vs. Big Sandy

Parrish Hewitt (Douglass) 33pts vs. Westwood

Cameron Jones (Whitehaven) 33pts vs. Hamilton

Rodgerick Brown (Cordova) 32pts vs. Bartlett

Famous Jones (Ripley) 32pts vs. White's Creek

Nikkia Jones (City University) 32pts vs. Mitchell

Nikkia Jones (City University) 32pts vs. Oakhaven

Malik Riddle (Rossville Christian) 32pts vs. Fayette Academy

Ryan Sams (Westview) 32pts vs. Milan

Demarious Bond (Liberty Tech) 31pts vs. Jackson Northside

Ryan Boyce (Houston) 31pts vs. Collierville

Levi Dees (Greenfield) 31pts vs. Union City

Malik Riddle (Rossville Christian) 31pts vs. Sacred Heart

Damarious Boyd (Haywood) 30pts vs. Covington

Travon Bryant (Lexington) 30pts vs. Chester County

Jalen Crutcher (Ridgeway) 30pts vs. Kirby

Trey Davis (St. Benedict) 30pts vs. Brighton

Kevon Ferguson (Middle College) 30pts vs. NE Arkansas

Taeylr Gatlin (Brighton) 30pts vs. Oxford (MS.)

Parrish Hewitt (Douglass) 30pts vs. Washington

Neil Blanchard (Craigmont) 29pts vs. MLK Prep

Brandon Craig (USJ) 29pts vs. Sacred Heart

Davin Dyson (Power Center Academy) 29pts vs. City University

Taelyr Gatlin (Brighton) 29pts vs. St. Benedict

Matt McMillan (Westview) 29pts vs. Dyersburg

Nathan Payne (Douglass) 29pts vs. MLK Prep

Charles Boyle (Rossville Christian) 28pts vs. Fayette Academy

Martrell Brooks (Hamilton) 28pts vs. Memphis East

Ethan Burnette (Raleigh-Egypt) 28pts vs. Douglass

Josh Conrad (WEB Dubois) 28pts vs. KIPP

Taelyr Gatlin (Brighton) 28pts vs. Munford

Tyler Harris (Cordova) 28pts vs. Bartlett

Nikkia Jones (City University) 28pts vs. Hillcrest

Brian Price (MSE) 28pts vs. Grad Academy

Anterrious Rhyne (Rossville Christian) 28pts vs. Lewisburg (MS)

Damarious Bond (Liberty Tech) 27pts vs. Covington

Kavion Hancock (Sheffield) 27pts vs. Westwood

Chase Hayden (St. George's) 27pts vs. CBHS

Desmond Johnson (Kirby) 27pts vs. Ridgeway

Leland Kirkendoll (KIPP) 27pts vs. Grad Academy

Devonta Llewellyn (Melrose) 27pts vs. Memphis East

Carlos Marshall (Southwind) 27pts vs. Germantown

Chris Mitchell (WEB Dubois) 27pts vs. MSE

Chris Mitchell (WEB Dubois) 27pts vs. KIPP

Demetrick Murphy (Oakhaven) 27pts vs. Manassas

Malik Riddle (Rossville Christian) 27pts vs. St. George's

Brandon Walker (McNairy Central) 27pts vs. Fayette-Ware

Tim Williams (Sheffield) 27pts vs. Fairley

Brandon Brown (Memphis Overton) 26pts vs. Melrose

Rodgerick Brown (Cordova) 26pts vs. Callaway (MS)

Jalen Crutcher (Ridgeway) 26pts vs. Wooddale

Mark Freeman (Southwind) 26pts vs. Ridgeway

Mark Freeman (Southwind) 26pts vs. Kirby

Kavion Hancock (Sheffield) 26pts vs. Douglass

Chase Hayden (St. George's) 26pts vs. USJ

Parrish Hewitt (Douglass) 26pts vs. Manassas

Tristan Jarrett (Haywood) 26pts vs. Covington

Cameron Jones (Whitehaven) 26pts vs. Melrose

Famous Jones (Ripley) 26pts vs. Covington

Leland Kirkendoll (KIPP) 26pts vs. Freedom Prep

Jalen Lynn (Collierville) 26pts vs. Southwind

T.J. Moss (Memphis East) 26pts vs. Melrose

Tuquan Parker (City University) 26pts vs. MSE

Ryan Schweitzer (CBHS) 26pts vs. St. Benedict

Calvin Austin (Harding Academy) 25pts vs. Memphis Catholic

Elijah Boyd (Bruceton) 25pts vs. Clarksburg

Ryan Boyce (Houston) 25pts vs. Germantown

Martrell Brooks (Hamilton) 25pts vs. Memphis Central

Josh Conrad (WEB Dubois) 25pts vs. MSE

Katerion Curry (Soulsville) 25pts vs. MAHS

Kavion Hancock (Sheffield) 25pts vs. MLK Prep

Tyler Harris (Cordova) 25pts vs. Callaway (MS)

Tyler Harris (Cordova) 25pts vs. Arlington

Chase Hayden (St. George's) 25pts vs. Rossville Christian

Jacob Lyon (CBHS) 25pts vs. St. George's

Nathan Payne (Douglass) 25pts vs. Washington

Nathan Payne (Douglass) 25pts vs. Raleigh-Egypt

Brian Price (MSE) 25pts vs. Middle College