Extensive coverage of
Tennessee High School Basketball
by Andre Whitehead

Category: AAU/League News

Team Jackson Wins PRTL League Title…Cleveland Sweeps Two

tevingunn.jpg
 

Championship Sunday was an outstanding afternoon with several close games and the inclusion of the Cleveland players into the mix. A last second shot for a victory and several big performances brought the PRTL to a close for the third season. For the Championship Sunday action we selected a game MVP for every contest which will be listed below the game write-up. I wanted to thank everyone for their participation and especially thank those players who actually showed up and participated throughout the season in both leagues. 12 college coaches made their way up to watch this day.

 

Team Naler 72

Cumberland/Roane County 68

Micah Goss (Hardin Valley) scored a season high 22 points as Team Naler pulled out a tough 72-68 victory against Cumberland/Roane County in the opening game of Championship Sunday at Maryville College.

 

Goss was outstanding hitting key shots throughout the game. He was joined in the scoring column by steady Tevin Gunn (Hardin Valley) who added 16 markers of his own to the cause.

 

Sabian Smith (Knoxville Central) and Kyle Anders (Knoxville Catholic) each came up with 12 points in the close victory.

 

Those efforts p[oiled an outstanding day for rising junior Alex Fountain (Wartburg Central) who topped all scorers with 29 points on a variety of inside moves and short jumpers.

 

Robert Troino (Stone Memorial) and Caleb Ruffner (Midway) chipped in with 11 points apiece for Cumberland/Roane.

 

Game MVP: Micah Goss (Hardin Valley) and Alex Fountain (Wartburg Central)

 

 

Tri-Cities 65

Union County 52

Rising sophomore Travon Fields (Science Hill) notched 21 points and Tri-Cities finished up the season with a 65-52 victory over Union County on Championship Sunday.

 

Fields scored on a variety of drives to the glass and hit a couple threes along the way to finish at 21, he was joined in the score book by Jaren Stewart (Cocke County), who finished with 17 and John Crow (University), who played his best floor game of the season finishing with 16 markers in the win.

 

Hunter Hopson (Gibbs) led Union County with 16 points including draining 4 threes along the way. Nick Litton (Campbell County) added 15 points and Steven Parsons (Powell) finished with 10.

 

Game MVP: Travon Fields (Science Hill)

 

 

Team Williams 83

Team Kimber 82

Austin Hall (Anderson County) made his second bucket of the game a big one as he drained a three at the buzzer from the deep corner lifting Team Williams to a tough 83-82 victory over a determined Team Kimber squad.

 

This was a back and forth affair with both teams trading scores from the opening tap.

 

Blake Williams (Farragut) was high man for Team Williams finishing with 23 points on the day. He had plenty of scoring assistance in the form of Adarius Wilson (Grace Christian) who finished with 18; Preston Spaulding (Farragut) added 17 and Cameron Turner (Farragut) finished with 15.

 

Isaac Merion (Oak Ridge) was the big story as the rising sophomore finished with a league high 33 points on the day including 5 threes in his day's work. Zak Carter (Hardin Valley), who knocked down foul shots late to give Team Kimber the advantage before the Hall buzzer beater, finished with 21 points.

 

Imani Miller (Oak Ridge) finished with 10 points in the buzzer beating loss.

 

Game MVP: Isaac Merion (Oak Ridge)

 

 

Cleveland #1 68

Team Lee 63

Leo Born (Baylor) was "en fuego" scoring 21 points including 5 from the bent line as the Cleveland #1 squad bested a scrappy Team Lee 68-63 in afternoon action at Championship Sunday of the PRTL Knoxville/Cleveland Fall League.

 

Born had a good deal of assistance in the scoring ledger with Jarod Rhodes (Cleveland) adding 16 and Alphonzo Cox (East Ridge) contributing 11 in the win.

 

Drew Standifer (Bearden) was high man for Team Lee bruising his way for 15 points. Sam Greene (Bearden) added 11 markers in the close loss.

 

Game MVP: Leo Born (Baylor)

 

 

Cleveland #2 68

Blount County 63

Trey Suttles (Tyner Academy) and D.J. Bowles (Cleveland) scored 14 and 13 points respectively as Cleveland #2 got past the tough and hard nosed Blount County squad 68-63 in PRTL action at Championship Sunday.

 

Cleveland was very balanced with every player getting into the scoring column and overcoming a nice Blount County comeback late in the game to close out the victory.

 

Justin Ragsdale (Silverdale Academy) and Justus McMillan (Boyd Buchanan) both finished with 9 points in the victory.

 

Matt Shown (Alcoa) led all scorers with 16 points while T.J. Kimble (Maryville) played one of his best games of the season finishing with 13 points on the afternoon.

 

Game MVP:  Trey Suttles (Tyner Academy)

 

 

Anderson County 81

Team Nabors 72

Spencer Shoffner (Oak Ridge) scored a game high 23 points as Anderson County got past the determined Team Nabors squad 81-72 in the second place contest of the PRTL Knoxville Fall League Championship Sunday.

 

Shoffner has been outstanding all season long and today was no exception as the rising senior scored timely buckets and kept his squad in the lead during a crucial run in the second half.

 

Ross Cannon (Anderson County) played his best game of the season finishing with 19 points in the close victory.

 

Burton "Big Money" Sampson (Knoxville Webb) finished with 19 points; the rising junior showed marked improvement and is finally healthy going into an important junior campaign.

 

Joining Sampson in the scoring column, Morgan Everette (Karns) finished with 17 points, while Devin Sibley (Karns) and Hunter Spaw (Grainger) added 15 each in the loss.

 

Game MVP: Spencer Shoffner (Oak Ridge)

 

Team Jackson 58

Sevier County 49

Team Jackson overcame a furious second half rally and used balanced scoring to capture the title at the third annual PRTL Knoxville Fall League with a 58-49 victory over previously unbeaten Sevier County.

 

A close game throughout got closer when rising senior Cody Malicoat (Jellico) hit a trio of treys narrowing the gap for Sevier County.

 

Brandon Crabtree (Scott) led a foursome of double digit scorers for Team Jackson with 14 points.

 

His efforts overcame another outstanding performance from Andy Barnett (Pigeon Forge). The rising senior specialist notched a game high 23 points in the tough loss.

 

Crabtree was assisted in the score book by Calvin Walker (Knoxville West) and Carson Brooks (Knoxville West) with 13 points each and Kaseem Davidson (Oak Ridge) with 12.

 

Malicoat finished with 14 for Sevier County.

 

Game MVP: Andy Barnett (Pigeon Forge)

 

 

 

 

Top 10 Scorers for Championship Sunday:

Isaac Merion (Oak Ridge) 33pts

Alex Fountain (Wartburg Central) 29pts

Andy Barnett (Pigeon Forge) 23pts

Spencer Shoffner (Oak Ridge) 23pts

Blake Williams (Farragut) 23pts

Micah Goss (Hardin Valley) 22pts

Leo Born (Baylor) 21pts

Zak Carter (Hardin Valley) 21pts

Travon Fields (Science Hill) 21pts

Ross Cannon (Anderson County) 19pts

Burton Sampson (Knoxville Webb) 19pts

 

All League Teams will be posted later this week; as well as, the final scoring leaders.

Rocky Top High School Fall League Scoring and Standings (Knoxville)

micahgoss.jpg
 

The Championship Saturday schedule has been set for October 6th at Maryville College while we look at the final regular season scoring stats for the Rocky Top High School Fall League, Knoxville style. The final standings

 

Rocky Top High School Fall League Scoring Leaders (Minimum of 4 Game Played)

Sam Greene (Bearden) 28.0

Brock Rowan (Stone Memorial) 23.4

Devin Schmidt (Sevier County) 21.3

Andre Wilson (Austin East) 19.2

Devin Sibley (Karns) 18.6

DeJon McGill (Austin East) 16.2

Brian Landers (Maryville) 15.0

Alex Fountain (Wartburg Central) 15.0

Micah Goss (Fulton) 14.8

Blake Golden (Fulton) 14.0

Brady Smith (Bearden) 13.8

Imani Miller (Austin East) 13.6

Clark McCall (Maryville) 13.5

Isaac Merian (Oak Ridge) 13.2

Oterriah Lee (CAK) 12.4

Stetson Moore (Knoxville Halls) 12.3

Isaac Edmiston (Maryville) 11.0

Kelvin Jackson (Fulton) 11.0

Tyler Yoder (Stone Memorial) 10.4

Kyle Gunther (Sunbright) 10.0

 

Rocky Top Fall League Standings:

Bradshaw Division

Team Moore 5-0

Team Smith 3-2

Team Dorsey 2-3

Team Jackson 1-4

Team Wannamaker 1-4

 

Lofton Division

Team Matthews 4-1

Team Riddick 3-2

Team Watts 2-3

Team Lee 2-3

Team Driscoll 2-3

 

Championship Saturday Schedule (Maryville College on October 6th)

10:00 Team Wannamaker vs. Team Driscoll

11:00 Team Jackson vs. Team Lee

12:00 Team Dorsey vs. Team Watts

1:00 Team Riddick vs. Cleveland #1

2:00 Team Smith vs. Cleveland #2

3:00 Team Moore vs. Team Matthews (Championship Game)