Extensive coverage of
Tennessee High School Basketball
by Andre Whitehead

Category: AAU/League News

Nashville Fall League Scoring Leaders (Week #4)

rosswelch.jpg
 

The regular season has come to a close with championship Saturday set to tip this Saturday.

Here are the scoring leaders thus far in league play after four games.

Craig Bradshaw (CPA) 43.3

DeBrell McLemore (Franklin) 25.0

Will Downey (Ensworth) 24.3

Ross Welch (USN) 23.0

Christian Haile (Shelbyville) 21.8

Hunter Culp (Camden Central) 20.3

Jack Montague (Brentwood) 19.3

Keenan Froedden (Sycamore) 19.0

Kiont Jones (Spring Hill) 18.8

Denzel Clark (White's Creek) 18.3

Thomas Richard (CPA) 18.3

Asa Duvall (Brentwood Academy) 18.0

Zavion Williams (West Creek) 18.0

Collin McMullin (Harpeth) 17.7

Billy Hughes (Hunter's Lane) 17.5

Jaleel Querry (Maplewood) 17.5

Kyle Weldon (Rossview) 17.5

Daijon Williams (Clarksville) 17.5

Terrence Dixon (LaVergne) 16.8

Robert Veal (Ravenwood) 16.5

Championship Game Schedule…… Florida and North Carolina for the ‘ship

debrellemclemore.jpg
 

Championship Day is next Saturday and a few squads put themselves in a better position for a run next weekend. Here is the schedule for Saturday (10/30) and the write-ups for this past Saturday.

 

9:00     Tennessee vs. Wake Forest

10:00   Vanderbilt vs. Clemson

11:00   LSU vs. Georgia Tech

12:00   Kentucky vs. Duke

1:00     Florida vs. North Carolina

 

 

 

Florida 97

Tennessee 72

Kyle Weldon (Rossview) and Zavion Williams (West Creek) both dropped 30 points as Florida finished the regular season 4-0 and earned themselves a date with North Carolina in the Nashville Fall League championship game next Saturday at 1:00 with a 97-72 victory over Tennessee.

 

Weldon, Williams and Terrence Dixon (LaVergne), who finished with 22 started to increase their margin in the second half after Tennessee closed the gap a bit at the beginning of the stanza.

 

Caleb Chowbay (Mt. Juliet) led Tennessee with 19 points while Tyree Nightingale (East Literature) added 17 in the loss.

 

David Anderton (Harpeth) and Billy Hughes (Hunter's Lane) added 14 for Tennessee who will battle Wake Forest in the 9:00 contest on Saturday.

 

Jack "The Natural" Montague (Brentwood) had an outstanding game for Florida in the win scoring 11 points and being responsible for many of the buckets from his high scoring teammates.

 

 

Vanderbilt 90

Wake Forest 87

Playing shorthanded because of the ACT test, Vanderbilt survived a furious Wake Forest comeback and held on for a 90-87 victory. Hunter Culp (Camden Central) led his squad with 13 points in the win.

 

Jack Montague (Brentwood) and Terrence Dixon (LaVergne) scored 24 and 20 for Vanderbilt is a substitution role.

 

Will Downey (Ensworth) scorched the twine for 26 points but his three-pointer with mere ticks remaining on the clock rimmed out.

 

Christian Haile (Shelbyville) and Asa Duvall (Brentwood Academy) added 19 and 17 respectively in the loss.

 

Vanderbilt moves on to play against Clemson at 10:00 this Saturday. Wake Forest takes on Tennessee in the opening game at 9:00.

 

 

 

 

Georgia Tech 99

Clemson 96

In what proved to be the most exciting game of the day, Georgia Tech slipped past Clemson 99-96 and with the win captures the #3 seed for next Saturdays championship day. Tech will battle LSU at 11:00.

 

Kiont Jones (Spring Hill) finished with 22 points and Zach Hodskins (Ravenwood) added 20 in the win. Nick Walker (Nashville Christian) had an outstanding floor game finishing with 12 points and leading the way for Tech's victory.

 

Hunter Culp (Camden Central) filling in for our ACT absentees finished with a game high 34 for Georgia Tech.

 

Keenan Froedden (Sycamore) led Clemson with 27 points followed closely by rising freshman Jalen Lindsey (CPA) with 23, Derrick Hankins (Cumberland County) with 20 and Jess Morris (Harpeth) with 12.

 

With the loss Clemson will battle Vanderbilt in the 10:00 contest.

 

 

 

North Carolina 81

LSU 71

Denzel Clark (White's Creek) came sprinting into the gym after taking the ACT and calmly rolled right into action helping lead his North Carolina squad to their fourth straight victory and a date with Florida for the Nashville Fall League championship at 1:00 next Saturday at CPA.

 

Clark, who would finish with 11 points, all in the second half, has led a balanced and unselfish North Carolina squad all season and their scoring reflects their dedication to sharing the ball and winning.

 

Jeffrey Carter (Maplewood) led the scoring with 14 points followed closely by Micah Farmer (MTCS), Austin Gee (Ezell Harding) and Thomas Richard (CPA) whom all had 12 points in the win.

 

The current league scoring leader Craig Bradshaw (CPA) finished with 37 points for LSU, who played very shorthanded missing several players due to the ACT test. Marcus Graves (Ravenwood) added 11 points for LSU who will tangle with Georgia Tech at 11:00 on Saturday.

 

 

 

Kentucky 87

Duke 77

Robert Veal (Ravenwood) and Daijon Williams (Clarksville) notched 23 and 22 points respectively leading Kentucky past Duke 87-77 in the days final contest. Ironically with the win Kentucky grabs 2nd place in the East Division and will battle these same Duke players at 12:00 next Saturday on Championship Day.

 

Michael Carr (Dickson County) and Jake Allsmiller (CPA) both added 12 points in the win.

 

Duke which finished the season 2-2 won the tie breaker over Georgia Tech by virtue of their victory over them a few weeks back.

 

DeBrell McLemore (Franklin) did all he could to push Duke to victory finishing with a game high 34 points.

 

Matthew Hailey (Ravenwood) and Tucker Johnson (CPA) added 13 points each in the tough loss.

 

 

“The Professor” on Top of Fall League Scoring

craigbradshaw.jpg
 

Week #3 of the Tennessee Prep Hoops Nashville Fall League takes a break this weekend with the Vanderbilt Showcase set to launch this Saturday.

Here are the scoring leaders thus far in league play after three games.

Craig Bradshaw (CPA) 46.5

Will Downey (Ensworth) 23.6

Jack Montague (Brentwood) 23.5

Ross Welch (USN) 23.0

Hunter Culp (Camden Central) 22.7

Christian Haile (Shelbyville) 22.7

Denzel Clark (White's Creek) 20.7

DeBrell McLemore (Franklin) 20.5

Thomas Richard (CPA) 20.3

Billy Hughes (Hunter's Lane) 18.7

Asa Duvall (Brentwood Academy) 18.5

Kiont Jones (Spring Hill) 17.7

Collin McMullin (Harpeth) 17.7

Jaleel Querry (Maplewood) 17.5

Daijon Williams (Clarksville) 17.5

Keenan Froedden (Sycamore) 16.3

Nick Walker (Nashville Christian) 16.3

Terrence Dixon (LaVergne) 15.0

Derrick Hankins (Cumberland County) 15.0

David Howard (MBA) 14.7

Veal Plays Big in Week #3… Bradshaw Nets 52

robertveal.jpg
 

Finally!!! The action was crisp and exciting as Week #3 of the Tennessee Prep Hoops Nashville Fall League got underway.

 

 

 

North Carolina 90

Wake Forest 88

Denzel Clark (White's Creek) led four teammates in double digits as North Carolina moved to 3-0 with a tough 90-88 victory over Wake Forest.

 

Clark led the scoring brigade with 20 points followed by Thomas Richard (CPA) and Jeffrey Carter (Maplewood) both with 19 markers and Austin Gee (Ezell Harding) with 10.

 

Balanced scoring became a game staple with Wake Forest placing five players in the double digit category led by Will Clayton (Harpeth) with 20 points.

 

Will Downey (Ensworth) added 18, while Austin Clements (Creek Wood) and Christian Haile (Shelbyville) finished with 16 points.

 

Asa Duvall (Brentwood Academy) finished with 15 points for Wake Forest.

 

 

Florida 72

Clemson 67

Kyle Weldon (Rossview) scored 10 of his 16 points in the second half as Florida moved to 3-0 with a narrow 72-67 victory over an impressive Clemson squad.

 

Zavion Williams (West Creek) also came to life in the second stanza finishing with 15 points, while Terrence Dixon (LaVergne) and Kyle Carter (LaVergne) added 12 and 11 respectively.

 

Keenan Froedden (Sycamore) was very impressive in the narrow loss scoring a game high 25 points and dishing double digit assists.

 

Matt Smith (Liberty Tech) added 13 points, joining him in the scorebook Connor Brandon (Wilson Central) added 11 and Derek Hankins (Cumberland County) finished with 10.  

 

 

 

 

 

LSU 98

Tennessee 88

Craig "The Professor" Bradshaw (CPA) nailed 20 of his 22 shots from the field and finished with a league high 52 points leading LSU past Tennessee 98-88.

 

LSU burst out to a huge lead behind the exploits of Bradshaw but a determined Tennessee squad closed the gap to just under double digits on a couple of occasions in the second half.

 

Billy Hughes (Hunter's Lane) and David Howard (MBA) finished with 26 points apiece for Tennessee. Tyree Nightingale (East Literature) finished with 17 points in the tough loss.  

 

 

 

Duke 76

Georgia Tech 73

Collin McMullin (Harpeth) went crazy from deep scoring 26 points and knocking down six three's as Duke drove past Georgia Tech 76-73.

 

Jaime Lloyd (Harpeth) added 11 points in the win.

 

Henry Brooks (McGavock) led Tech with 23 points followed closely by Nick Walker (Nashville Christian) and Kiont Jones (Spring Hill) with 16 each.

 

 

 

Kentucky 90

Vanderbilt 80

Robert Veal (Ravenwood) scored 24 points and snatched a dozen boards as Kentucky slipped past Vanderbilt 90-80 in the day's final contest.

 

Veal led a group of teammates in double digits, including Ross Welch (USN) with 20 points, Daijon Williams (Clarksville) with 17 markers, Michael Carr (Dickson County) with 13 and Josh Erickson (DCA) with 11.

 

Hunter Culp (Camden Central) led all scorers with 34 points while Jaleel Querry (Maplewood) finished with 22 points.

 

 

Pilot Rocky Top All-League Teams…Campbell Named MVP

galencampbell.jpg
 

Year two of the Pilot Rocky Top High School Fall League is in the books. We have selected the all-league teams for the season.

 

 

All-League First Team

Galen Campbell (Fulton) MVP

Rico White (Bearden)

Lester Wilson (Carter)

Dustin Clarke (North Carolina)

Brandon Lopez (Austin East)

All-League Second Team

Jaylen Allen (Science Hill)

Lonnie McClanahan (Oak Ridge)

Logan Lyle (Unicoi County)

Chase Buckner (Union County)

Alan Holt (Anderson County)

 

Honorable Mention:

Union County

Stetson Moore (Knoxville Halls), Nick Litton (Campbell County)

Cumberland/Roane County

Cory Billingsley (Sweetwater), Brock Rowan (Stone Memorial)

Team Nabors

JuJuan Williams (Knoxville West), Dion Fair (Bearden)

Blount County

Cody Malicotte (Jellico), Matt Shown (Alcoa)

Team Naler

Jaeland Lawson (Fulton), Phillip Stephens (Knoxville Catholic)

Sevier County

Morrease Barber (Gatlinburg-Pittman), Jose Agosto (Gatlinburg-Pittman)

Team Kimber

Shannon Hale (Science Hill), D.J. Kellogg (Hardin Valley)

Team Johnson

Phillip Stanford (Knoxville West), Will Winton (Bearden)

Team Pierson

Dre Mattheiu (Knoxville Central), Drew Standifer (Bearden)

Team Lee

Matt Cox (Knoxville Catholic), Joey Boedwig (Knoxville Catholic)

Anderson County

Ross Cannon (Anderson County), Jon McCroskey (Gatlinburg-Pittman)

Tri-Cities

Jordan Cross (Sullivan East), Nathaniel Hughes (Hampton)