Nashville Fall League Scoring Leaders (Week #4)

rosswelch.jpg

 

The regular season has come to a close with championship Saturday set to tip this Saturday.

Here are the scoring leaders thus far in league play after four games.

Craig Bradshaw (CPA) 43.3

DeBrell McLemore (Franklin) 25.0

Will Downey (Ensworth) 24.3

Ross Welch (USN) 23.0

Christian Haile (Shelbyville) 21.8

Hunter Culp (Camden Central) 20.3

Jack Montague (Brentwood) 19.3

Keenan Froedden (Sycamore) 19.0

Kiont Jones (Spring Hill) 18.8

Denzel Clark (White's Creek) 18.3

Thomas Richard (CPA) 18.3

Asa Duvall (Brentwood Academy) 18.0

Zavion Williams (West Creek) 18.0

Collin McMullin (Harpeth) 17.7

Billy Hughes (Hunter's Lane) 17.5

Jaleel Querry (Maplewood) 17.5

Kyle Weldon (Rossview) 17.5

Daijon Williams (Clarksville) 17.5

Terrence Dixon (LaVergne) 16.8

Robert Veal (Ravenwood) 16.5

Championship Game Schedule…… Florida and North Carolina for the ‘ship

debrellemclemore.jpg

 

Championship Day is next Saturday and a few squads put themselves in a better position for a run next weekend. Here is the schedule for Saturday (10/30) and the write-ups for this past Saturday.

 

9:00     Tennessee vs. Wake Forest

10:00   Vanderbilt vs. Clemson

11:00   LSU vs. Georgia Tech

12:00   Kentucky vs. Duke

1:00     Florida vs. North Carolina

 

 

 

Florida 97

Tennessee 72

Kyle Weldon (Rossview) and Zavion Williams (West Creek) both dropped 30 points as Florida finished the regular season 4-0 and earned themselves a date with North Carolina in the Nashville Fall League championship game next Saturday at 1:00 with a 97-72 victory over Tennessee.

 

Weldon, Williams and Terrence Dixon (LaVergne), who finished with 22 started to increase their margin in the second half after Tennessee closed the gap a bit at the beginning of the stanza.

 

Caleb Chowbay (Mt. Juliet) led Tennessee with 19 points while Tyree Nightingale (East Literature) added 17 in the loss.

 

David Anderton (Harpeth) and Billy Hughes (Hunter's Lane) added 14 for Tennessee who will battle Wake Forest in the 9:00 contest on Saturday.

 

Jack "The Natural" Montague (Brentwood) had an outstanding game for Florida in the win scoring 11 points and being responsible for many of the buckets from his high scoring teammates.

 

 

Vanderbilt 90

Wake Forest 87

Playing shorthanded because of the ACT test, Vanderbilt survived a furious Wake Forest comeback and held on for a 90-87 victory. Hunter Culp (Camden Central) led his squad with 13 points in the win.

 

Jack Montague (Brentwood) and Terrence Dixon (LaVergne) scored 24 and 20 for Vanderbilt is a substitution role.

 

Will Downey (Ensworth) scorched the twine for 26 points but his three-pointer with mere ticks remaining on the clock rimmed out.

 

Christian Haile (Shelbyville) and Asa Duvall (Brentwood Academy) added 19 and 17 respectively in the loss.

 

Vanderbilt moves on to play against Clemson at 10:00 this Saturday. Wake Forest takes on Tennessee in the opening game at 9:00.

 

 

 

 

Georgia Tech 99

Clemson 96

In what proved to be the most exciting game of the day, Georgia Tech slipped past Clemson 99-96 and with the win captures the #3 seed for next Saturdays championship day. Tech will battle LSU at 11:00.

 

Kiont Jones (Spring Hill) finished with 22 points and Zach Hodskins (Ravenwood) added 20 in the win. Nick Walker (Nashville Christian) had an outstanding floor game finishing with 12 points and leading the way for Tech's victory.

 

Hunter Culp (Camden Central) filling in for our ACT absentees finished with a game high 34 for Georgia Tech.

 

Keenan Froedden (Sycamore) led Clemson with 27 points followed closely by rising freshman Jalen Lindsey (CPA) with 23, Derrick Hankins (Cumberland County) with 20 and Jess Morris (Harpeth) with 12.

 

With the loss Clemson will battle Vanderbilt in the 10:00 contest.

 

 

 

North Carolina 81

LSU 71

Denzel Clark (White's Creek) came sprinting into the gym after taking the ACT and calmly rolled right into action helping lead his North Carolina squad to their fourth straight victory and a date with Florida for the Nashville Fall League championship at 1:00 next Saturday at CPA.

 

Clark, who would finish with 11 points, all in the second half, has led a balanced and unselfish North Carolina squad all season and their scoring reflects their dedication to sharing the ball and winning.

 

Jeffrey Carter (Maplewood) led the scoring with 14 points followed closely by Micah Farmer (MTCS), Austin Gee (Ezell Harding) and Thomas Richard (CPA) whom all had 12 points in the win.

 

The current league scoring leader Craig Bradshaw (CPA) finished with 37 points for LSU, who played very shorthanded missing several players due to the ACT test. Marcus Graves (Ravenwood) added 11 points for LSU who will tangle with Georgia Tech at 11:00 on Saturday.

 

 

 

Kentucky 87

Duke 77

Robert Veal (Ravenwood) and Daijon Williams (Clarksville) notched 23 and 22 points respectively leading Kentucky past Duke 87-77 in the days final contest. Ironically with the win Kentucky grabs 2nd place in the East Division and will battle these same Duke players at 12:00 next Saturday on Championship Day.

 

Michael Carr (Dickson County) and Jake Allsmiller (CPA) both added 12 points in the win.

 

Duke which finished the season 2-2 won the tie breaker over Georgia Tech by virtue of their victory over them a few weeks back.

 

DeBrell McLemore (Franklin) did all he could to push Duke to victory finishing with a game high 34 points.

 

Matthew Hailey (Ravenwood) and Tucker Johnson (CPA) added 13 points each in the tough loss.

 

 

“The Professor” on Top of Fall League Scoring

craigbradshaw.jpg

 

Week #3 of the Tennessee Prep Hoops Nashville Fall League takes a break this weekend with the Vanderbilt Showcase set to launch this Saturday.

Here are the scoring leaders thus far in league play after three games.

Craig Bradshaw (CPA) 46.5

Will Downey (Ensworth) 23.6

Jack Montague (Brentwood) 23.5

Ross Welch (USN) 23.0

Hunter Culp (Camden Central) 22.7

Christian Haile (Shelbyville) 22.7

Denzel Clark (White's Creek) 20.7

DeBrell McLemore (Franklin) 20.5

Thomas Richard (CPA) 20.3

Billy Hughes (Hunter's Lane) 18.7

Asa Duvall (Brentwood Academy) 18.5

Kiont Jones (Spring Hill) 17.7

Collin McMullin (Harpeth) 17.7

Jaleel Querry (Maplewood) 17.5

Daijon Williams (Clarksville) 17.5

Keenan Froedden (Sycamore) 16.3

Nick Walker (Nashville Christian) 16.3

Terrence Dixon (LaVergne) 15.0

Derrick Hankins (Cumberland County) 15.0

David Howard (MBA) 14.7

Veal Plays Big in Week #3… Bradshaw Nets 52

robertveal.jpg

 

Finally!!! The action was crisp and exciting as Week #3 of the Tennessee Prep Hoops Nashville Fall League got underway.

 

 

 

North Carolina 90

Wake Forest 88

Denzel Clark (White's Creek) led four teammates in double digits as North Carolina moved to 3-0 with a tough 90-88 victory over Wake Forest.

 

Clark led the scoring brigade with 20 points followed by Thomas Richard (CPA) and Jeffrey Carter (Maplewood) both with 19 markers and Austin Gee (Ezell Harding) with 10.

 

Balanced scoring became a game staple with Wake Forest placing five players in the double digit category led by Will Clayton (Harpeth) with 20 points.

 

Will Downey (Ensworth) added 18, while Austin Clements (Creek Wood) and Christian Haile (Shelbyville) finished with 16 points.

 

Asa Duvall (Brentwood Academy) finished with 15 points for Wake Forest.

 

 

Florida 72

Clemson 67

Kyle Weldon (Rossview) scored 10 of his 16 points in the second half as Florida moved to 3-0 with a narrow 72-67 victory over an impressive Clemson squad.

 

Zavion Williams (West Creek) also came to life in the second stanza finishing with 15 points, while Terrence Dixon (LaVergne) and Kyle Carter (LaVergne) added 12 and 11 respectively.

 

Keenan Froedden (Sycamore) was very impressive in the narrow loss scoring a game high 25 points and dishing double digit assists.

 

Matt Smith (Liberty Tech) added 13 points, joining him in the scorebook Connor Brandon (Wilson Central) added 11 and Derek Hankins (Cumberland County) finished with 10.  

 

 

 

 

 

LSU 98

Tennessee 88

Craig "The Professor" Bradshaw (CPA) nailed 20 of his 22 shots from the field and finished with a league high 52 points leading LSU past Tennessee 98-88.

 

LSU burst out to a huge lead behind the exploits of Bradshaw but a determined Tennessee squad closed the gap to just under double digits on a couple of occasions in the second half.

 

Billy Hughes (Hunter's Lane) and David Howard (MBA) finished with 26 points apiece for Tennessee. Tyree Nightingale (East Literature) finished with 17 points in the tough loss.  

 

 

 

Duke 76

Georgia Tech 73

Collin McMullin (Harpeth) went crazy from deep scoring 26 points and knocking down six three's as Duke drove past Georgia Tech 76-73.

 

Jaime Lloyd (Harpeth) added 11 points in the win.

 

Henry Brooks (McGavock) led Tech with 23 points followed closely by Nick Walker (Nashville Christian) and Kiont Jones (Spring Hill) with 16 each.

 

 

 

Kentucky 90

Vanderbilt 80

Robert Veal (Ravenwood) scored 24 points and snatched a dozen boards as Kentucky slipped past Vanderbilt 90-80 in the day's final contest.

 

Veal led a group of teammates in double digits, including Ross Welch (USN) with 20 points, Daijon Williams (Clarksville) with 17 markers, Michael Carr (Dickson County) with 13 and Josh Erickson (DCA) with 11.

 

Hunter Culp (Camden Central) led all scorers with 34 points while Jaleel Querry (Maplewood) finished with 22 points.

 

 

Pilot Rocky Top All-League Teams…Campbell Named MVP

galencampbell.jpg

 

Year two of the Pilot Rocky Top High School Fall League is in the books. We have selected the all-league teams for the season.

 

 

All-League First Team

Galen Campbell (Fulton) MVP

Rico White (Bearden)

Lester Wilson (Carter)

Dustin Clarke (North Carolina)

Brandon Lopez (Austin East)

All-League Second Team

Jaylen Allen (Science Hill)

Lonnie McClanahan (Oak Ridge)

Logan Lyle (Unicoi County)

Chase Buckner (Union County)

Alan Holt (Anderson County)

 

Honorable Mention:

Union County

Stetson Moore (Knoxville Halls), Nick Litton (Campbell County)

Cumberland/Roane County

Cory Billingsley (Sweetwater), Brock Rowan (Stone Memorial)

Team Nabors

JuJuan Williams (Knoxville West), Dion Fair (Bearden)

Blount County

Cody Malicotte (Jellico), Matt Shown (Alcoa)

Team Naler

Jaeland Lawson (Fulton), Phillip Stephens (Knoxville Catholic)

Sevier County

Morrease Barber (Gatlinburg-Pittman), Jose Agosto (Gatlinburg-Pittman)

Team Kimber

Shannon Hale (Science Hill), D.J. Kellogg (Hardin Valley)

Team Johnson

Phillip Stanford (Knoxville West), Will Winton (Bearden)

Team Pierson

Dre Mattheiu (Knoxville Central), Drew Standifer (Bearden)

Team Lee

Matt Cox (Knoxville Catholic), Joey Boedwig (Knoxville Catholic)

Anderson County

Ross Cannon (Anderson County), Jon McCroskey (Gatlinburg-Pittman)

Tri-Cities

Jordan Cross (Sullivan East), Nathaniel Hughes (Hampton)

Pilot Rocky Top and Cleveland Final Scoring Leaders

codymalicotte.jpg

 

The final scoring leaders for both the Pilot Rocky Top High School Fall League and the Cleveland Rocky Top Fall League are listed below. Thanks to everyone who participated and much luck in your upcoming high school seasons.

 

 

Galen Campbell (Fulton) 32.5

Lester Wilson (Carter) 24.6

Rico White (Bearden) 21.0

Jaylen Allen (Science Hill) 19.7

Brandon Lopez (Austin East) 19.7

Dustin Clarke (North Carolina) 17.2

Chase Buckner (Union County) 16.2

Cory Billingsley (Sweetwater) 14.3

Jaeland Lawson (Fulton) 14.0

Lonnie McClanahan (Oak Ridge) 14.0

Morrease Barber (Gatlinburg-Pittman) 13.8

Brock Rowan (Stone Memorial) 13.8

Phillip Stanford (Knoxville West) 13.8

Will Winton (Bearden) 13.6

Logan Lyle (Unicoi County) 13.2

Shannon Hale (Science Hill) 13.0

JuJuan Williams (Knoxville West) 13.0

Alan Holt (Anderson County) 12.7

Stetson Moore (Knoxville Halls) 12.7

Matt Cox (Knoxville Catholic) 12.6

Cody Malicotte (Jellico) 12.6

Jose Agosto (Gatlinburg-Pittman) 12.3

Ross Cannon (Anderson County) 12.3

Jordan Cross (Sullivan East) 12.2

Jethro Griffin (Sequoyah) 11.2

Dre Mattheiu (Knoxville Central) 11.2

Emery Naler (CAK) 10.8

Matt Shown (Alcoa) 10.7

Aaron Wheeler (Morristown East) 10.6

Andy Barnett (Pigeon Forge) 10.0

Nick Litton (Campbell County) 10.0

Here is the final scoring list for the Cleveland Rocky Top Fall League. Thanks again to everyone who participated.

 

 

Nick Ross (Red Bank) 33.6

Rondez Mee (Cleveland) 23.8

D.J. Bowles (Cleveland) 21.8

Jervon Johnson (Ooltewah) 17.6

Tylor Skidmore (Meigs County) 17.4

Drew Zaleta (Walker Valley) 16.8

Tevin Rutledge (Cleveland) 16.6

Jamal Worthington (Bledsoe County) 13.8

Hunter Chastain (Bradley Central) 12.8

Hunter Daniels (Rhea County) 12.3

Kendrick Thompson (Cleveland) 12.0

Tim Webb (McMinn Central) 11.0

Preston Russell (Tellico Plains) 10.8

Jared Rhodes (Cleveland) 10.8

Logan Brewer (Polk County) 10.0

Tri-Cities Captures Pilot Rocky Top League Championship

tricities.jpg

 

The championship game of the Pilot Rocky Top High School Fall League was an absolute masterpiece and a fine way to finish the festivities.

 

Thanks to everyone from parents, coaches, college coaches, players and all who helped make our second year our best one to date.  

 

 

Tri-Cities 90

Anderson County 86

Improbable?

 

Some might say but the results spoke for themselves.

 

Anderson County by virtue of point differential after a three-way tie taking on Tri-Cities the team who scored the miracle on hardwood shot a week ago at the buzzer for the championship.

 

Let the games begin.

 

Lonnie McClanahan (Oak Ridge) set the tempo with his aggressive forays to the bucket scoring nine of his 18 points in the first half as both teams came out strong and after Tri-Cities behind some timely scoring from Nathaniel Hughes (Hampton) snatched a 48-40 halftime lead it seemed the pattern was settled, this was going to go down to the wire.

 

No lead was safe as timely scoring including 9 second half three's, including 4 from Tyrece Irons (Oak Ridge) and 3 from Jon "Big Mac" McCroskey (Gatlinburg-Pittman) kept Anderson County within striking distance.

 

Every three seemed to be countered by a bucket from the dynamic backcourt duo of Dustin Clarke (North Carolina) and Jordan Cross (Sullivan East), who scored 12 and 10 in the second half respectively.  

Dusty Nickles (Jefferson County) converted a tough chance inside and Tri-Cities took the lead for good in the final seconds of the contest.

 

Clarke led Tri-Cities with 19 points followed closely by Hughes with 14, Cross and Cory Conard (Cosby) with 12 apiece and Nickles with 11.

 

McClanahan led Anderson County with 18 points followed closely by Irons with 16 and Ethan Abner (Clinton) with 15.

 

Ross Cannon (Anderson County) added 13 and McCroskey finished with 11.

 

Look for the final scoring leaders tomorrow and the all-league squads on Wednesday.

 

White is Outstanding… Cumberland/Roane and Team Nabors Get PRTL Victories

chasebuckner.jpg

 

Championship Saturday at Maryville College saw a host of very intense games some came down to the wire, we had our first overtime contest and a champion was crowned.

 

 

Cumberland/Roane County 87

Union County 81

The day started off like a house on fire with the first overtime contest in the Pilot Rocky Top High School Fall League this season.

 

Cumberland/Roane County got 22 points from Cory Billingsley (Sweetwater) and 20 more from Darrius Gallaher (Harriman) to slip past a determined Union County squad in overtime 87-81.

 

Union County held a double digit lead early in the first half behind some deadeye shooting from Stetson Moore (Knoxville Halls) and Cory Poteet (Campbell County).

 

Cumberland/Roane playing with a depleted lineup chipped away at the lead but couldn't pull away as rising senior Chase Buckner (Union County) playing one of his best overall games to date finishing with 25 points and kept Cumberland/Roane from pulling away.

 

Joining Billingsley and Gallaher in the scoring column was Brock Rowan (Stone Memorial) with 17 markers, rising sophomore Alex Fountain (Wartburg Central) who finished with 16 and Jordan Huddleston (Kingston) who added 12 points in the win.

 

Poteet finished with 16 and Moore added 13 for Union County. Nick Litton (Campbell County) added 12 points in the tough loss.

 

 

 

Team Nabors 70

Blount County 69

Rico White (Bearden) came alive in the second half scoring 24 of his 28 points in the second stanza and lifting Team Nabors to a tough 70-69 victory over a physical and determined Blount County squad.

 

White seemingly took the game over with every possession on the line late in the game. JuJuan Williams (Knoxville West) finished with 16 points in the win.

 

Cody Malicotte (Jellico) led the Blount County squad with 13 points. T.J. Kimble (Maryville), a rising sophomore added 12 while Landon Hilton (Lenoir City) and Matt Shown (Alcoa) pitched in 11 and 10 points respectively.

McLemore Leads the Charge in Week #2

debrellemclemore.jpg

 

Week #2 brought some close games and some outstanding performances to the forefront. I will be able to attend for the remainder of the league and look forward to seeing everyone in attendance.

 

 

 

Duke 79

Wake Forest 78

DeBrell McLemore (Franklin) scored 22 points and helped lead Duke to a narrow 79-78 victory over Wake Forest in the opening game of Week #2 action.

 

McLemore was assisted in the scorebook by Colin McMullin (Harpeth) who dropped 20 and Matthew Hailey (Ravenwood) and Spencer Clements (Creek Wood) with 12 points each.

 

Will Downey (Ensworth) led Wake Forest with 24 markers followed closely by rising sophomore Asa Duvall (Brentwood Academy) with 22 points. Christian Haile (Shelbyville) continued his assault on the scoring column adding 17 in the close loss.  

 

 

North Carolina 83

Clemson 70

Denzel Clark (White's Creek) dropped 22 points leading all scorers and lifting North Carolina to 2-0 with an 83-70 victory over Clemson.

 

Joining Clark in the scoring ledger were rising freshman Thomas Richard (CPA) who finished with 17, Micah Farmer (MTCS) who contributed 14 and Jeffrey Carter (Maplewood) who added 10 in the victory.

 

Connor Brandon (Wilson Central) and Derrick Hankins (Cumberland County) led Clemson with 18 points apiece.

 

Keenan Froedden (Sycamore) pitched in with 15 markers and Alex Thomas (Ensworth) added 11.  

 

 

 

 

 

Florida 99

Vanderbilt 81

Florida, behind 28 markers from Jack "The Natural" Montague (Brentwood), moved their season record to 2-0 with a 99-81 gatoring of Vanderbilt.

 

Montague led six players in double digits including Terrence Dixon (LaVergne) with 18, Kyle Weldon (Rossview) with 14, Cody Bybee (Creek Wood) with 11 and Kyle Carter (LaVergne) and Leroy Jefferson (Blackman) with 10 points each.

 

Not to be outdone Vandy also placed six players in the double digit category led by Ricky Bowser (Franklin Classical) and Hunter Culp (Camden Central) with 15 points apiece.

 

Jaleel Querry (Maplewood) added 13, Will Gilbert (CPA) and Cole Harrison (BGA) contributed 12 points each and Bubba Clifton (Summertown) added 11.  

 

 

 

Kentucky 94

LSU 68

Ross Welch (USN) and Josh Erickson (DCA) both scored 22 points and Kentucky pulled away besting LSU 94-68.

 

Daijon Williams (Clarksville) made his fall league debut with 18 points for the winners while Michael Carr (Dickson County) and Jonathan Swift (Franklin Classical) pitched in with 11 and 10 respectively.

 

Rollie Plunkett (Harpeth) made his debut as well scoring 15 points in the loss. Chase Argo (Lancaster Christian) added 13 points for LSU.

 

 

 

Georgia Tech 74

Tennessee 72

Kiont Jones (Spring Hill) and Nick Walker (Nashville Christian) scored 25 and 22 points respectively leading Georgia Tech to a narrow 74-72 win over hard luck Tennessee.  

If you recall Tennessee suffered a two point loss last week and despite five players in double digits could not pull out the win.

 

Billy Hughes (Hunter's Lane) led Tennessee with 15 points on the afternoon.

 

David Anderton (Harpeth) and Tyree Nightingale (East Literature) each added 13 points while Caleb Chowbay (Mt. Juliet) finished with 12 and Issac Harris (Hunter's Lane) added 10 in his fall league debut.

 

Zach Hodskins (Ravenwood) finished with 17 points for the winners.

Tri-Cities Converts Miracle Shot in PRTL

jordancross.jpg

 

Anderson County 70

Blount County 52

Ethan Abner (Clinton) scored 19 points and Lonnie McClanahan (Oak Ridge) added 16 as Anderson County clinched a spot in the championship game with a 70-52 victory over Blount County.

 

Anderson County won a point differential tie breaker against Team Pierson and Team Kimber to earn their way into the title game against Tri-Cities on Saturday at Maryville College.

 

Alan Holt (Anderson County) and Bradley Brooks (Scott) each finished with 11 points for the victors.

 

Cody Malicotte (Jellico) led Blount County with 10 points.

 

Blount County will play Team Nabors at 10:00 on championship Saturday at Maryville College.  

 

Team Lee 69

Sevier County 58

Aaron Wheeler (Morristown East) logged 18 points and Team Lee, by virtue of their earlier victory over Team Johnson, snagged second place in the Bradshaw Division with a 69-58 victory over Sevier County.

 

Wheeler was joined in the score books by Matt Cox (Knoxville Catholic) with 16, Casey Smith (Morristown East) with 13 and Emery Naler (CAK) with 12 points.

 

Team Lee will play Team Pierson at 2:00 at Maryville College on Saturday.

 

Davis Soehn (Gatlinburg-Pittman) led Sevier County with 15 big points. Sherrius Smith (Hardin Valley) added 10 points in the loss.

 

Sevier County will tangle with Cleveland #1 at 12:00 at Maryville College.

 

 

Team Kimber 84

Union County 66

The triumvirate of Jaylen Allen (Science Hill), Brandon Lopez (Austin East) and Shannon Hale (Science Hill) combined for 58 points as Team Kimber raced past Union County 84-66.

 

Rising sophomore and national Top 25 player Hale led the charge with 21 points, Lopez followed with 19 and Allen finished with 18.

 

Team Kimber will tangle with the always tough Team Johnson at 1:00 on Saturday at Maryville College.

 

Chase Buckner (Union County) led his squad with 13 points.

 

Union County will battle Cumberland/Roane County at 9:00 on Championship Saturday at Maryville College.

 

 

 

Tri-Cities 77

Team Nabors 76

WOW!!!!!!

Nathaniel Hughes (Hampton) snared a length of the court pass with seconds remaining on the clock and converted to give Tri-Cities a spot in the championship game this Saturday at Maryville College.

 

Rico White (Bearden) put Team Nabors up by one with an and one finish and only one tick remaining on the game clock.

 

Logan Lyle (Unicoi County) did his best impression of Peyton Manning heaving a Hail Mary towards the goal when Hughes went high and converted the chance.

 

Jordan Cross (Sullivan East) was the man for Tri-Cities scoring 26 points and keeping them in the game throughout the day.

 

Zach Garland (David Crockett) finished with 13 points, while Hughes added 12 and Cory Conard (Cosby) finished with 10.

 

White was spectacular finishing with a game high 32 points. Zach Stinnett (Maryville) added 12 and JuJuan Williams (Knoxville West) finished with 10.

 

Team Nabors will play Blount County at 10:00 on Saturday at Maryville College.

 

 

 

 

 

 

 

 

Team Pierson 58

Team Naler 52

In a battle of the two scoring leaders in the Pilot Rocky Top High School Fall League, Galen Campbell (Fulton) got the advantage scoring 27 to Lester Wilson's (Carter) 24, but "The Action Figure" picked up the narrow victory 58-52.

 

With the win Team Pierson will tangle with Team Lee at 2:00 on Saturday at Maryville College.

 

Joining Wilson in the score sheets were Dre Mattheiu (Knoxville Central) with 14 points and Matt Queener (Fulton) with 10.

 

Jaleland Lawson (Fulton) added 15 for Team Naler, who will battle Cleveland #2 at 11:00 on Saturday at Maryville College.

 

 

 

 

Team Johnson 78

Cumberland/Roane County 68

Phillip "Tookie" Stanford (Knoxville West) scored 19 points leading Team Johnson past Cumberland/Roane County 78-68 in the days final game.

 

With the win Team Johnson will battle with Team Kimber at 1:00 on Saturday at Maryville College.

 

Team Johnson got some balanced scoring in addition to Stanford, Andy Barnette (Pigeon Forge) finished with 15 markers and Carson Brooks (Knoxville West) added 11.

 

Brock Rowan (Stone Memorial) led Cumberland/Roane with 16 points, while Cory Billingsley (Sweetwater) added 13 and Alex Fountain (Wartburg Central) finished with 12.

 

Cumberland/Roane will battle Union County on Championship Saturday at 9:00 at Maryville College.