Extensive coverage of
Tennessee High School Basketball
by Andre Whitehead

Category: Latest News

Drew Kelly Drops 67… Week #5 Scoring Up Ahead

drew kelly.jpg

What can we say, Drew Kelly (Centennial) loves it in Kentucky.

Last week the Miami of Ohio signee scored 45 points against Madisonville North Hopkins and this week at the King of the Bluegrass the senior broke the tourney record in an overtime loss to Dorsey High of California dropping 67 including 65 in regulation.

This total surpasses the 58 put up by scoring phenom John Jenkins (Station Camp) a couple of weeks ago.

Middle Tennessee was rich in scoring outbursts this past week as Emmanuel Andrews (Shelbyville) and Judah Akers (Cookeville) both had wonderful scoring weeks.

Andrews dropped 28 against Clarksville on Saturday after scoring 36 against Northeast earlier in the week. Akers went off with 36 against Lebanon, 32 against Collierville and 33 against Livingston Academy, all at the MidSouth Classic.

Week #5 is as follows:

Chase Dunn (Livingston Academy) 34pts vs. Cookeville

Cody Sandlin (Davidson Academy) 25pts vs. SBEC

Anthony Martin (Smyrna) 25pts vs. Moore County

Harold Jenkins (Antioch) 29pts vs. Lincoln County

C.J. Vaden (Gordonsville) 26pts vs. Trousdale County

Jared Wilson (Eagleville) 26pts vs. MTCS

Ross Albright (White House-Heritage) 27pts vs. Cornersville

Hunter Osborne (Marshall County) 25pts vs. Hickman County

Garrett Stiles (Cornersville) 28pts vs. White House-Heritage

Tyler Thompson (Collinwood) 33pts vs. Summertown

Kyle Teichmann (Brentwood) 28pts vs. NCC

Meiko Lyles (USN) 27pts vs. Bishop Byrne

Wes Long (Summertown) 37pts vs. Collinwood

Ricky Coleman (USN) 28pts vs. Bishop Byrne

Matthew Harper (McMinn Central) 27pts vs. Ooltewah

Ian Clark (Germantown) 28pts vs. ECS

Reginald Buckner (Manassas) 25pts vs. Hamilton

Cody Connell (Daniel Boone) 25pts vs. Elizabethton

Houston Heatherly (Franklin County) 28pts vs. South Pittsburg

Jacob Carcuff (Cascade) 27pts vs. Forrest

John Jenkins (Station Camp) 33pts vs. Upperman

Chase Dunn (Livingston Academy) 25pts vs. DeKalb County

Tyler Thompson (Collinwood) 25pts vs. Hampshire

Ross Albright (White House-Heritage) 30pts vs. Merroll Hyde

Brandon Tuttle (Macon County) 29pts vs. Westmoreland

Jared Robinson (Jackson County) 30pts vs. Red Boiling Springs

Teraes Clemmons (Mt. Juliet) 26pts vs. Lebanon

David Sweet (Claiborne) 28pts vs. Gibbs

Jalen Steele (Fulton) 27pts vs. Knoxville West

Caleb Bunch (Wartburg Central) 25pts vs. Harriman

Skyler McBee (Grainger) 31pts vs. Pigeon Forge

Cody Baker (South Doyle) 25pts vs. Maryville

Skyler McBee (Grainger) 29pts vs. Harlen (Ky.)

Tyler Stidmore (Meigs County) 26pts vs. Polk County

Cole Tucker (Whitwell) 32pts vs. Sale Creek

Ian Clark (Germantown) 28pts vs. Kirby

Jarekious Bradley (Memphis East) 33pts vs. Treadwell

Cody Walker (Sale Creek) 32pts vs. Whitwell

Larry McGaughey (BTW) 31pts vs. Sheffield

Josh Odom (Science Hill) 32pts vs. Volunteer

Austin Hollins (Germantown) 25pts vs. Kirby

Taylor Kiser (Stone Memorial) 29pts vs. York Institute

Josh Odom (Science Hill) 26pts vs. Sullivan South

Brandon Wright (Hillcrest) 26pts vs. Frayser

Melvin Morgan (Bolton) 31pts vs. Kingsbury

David Ware (Walker Valley) 25pts vs. Sweetwater

Zane Gibson (Baylor) 25pts vs. Grace Baptist

Ian Clark (Germantown) 30pts vs. Bartlett

Larry McGaughey (BTW) 31pts vs. Oakhaven

Anthony Jones (Raleigh-Egypt) 25pts vs. Kirby

Gary Pope (Ensworth) 29pts vs. White House

Jared Robinson (Jackson County) 28pts vs. Lebanon

Chance Jones (Austin East) 30pts vs. Carter

Austin Gardner (Morristown East) 28pts vs. Morristown West

Blake Cardin (Independence) 25pts vs. Temple

Terrence Durham (Craigmont) 25pts vs. White Station

Cameron Pridemore (Grace Christian) 29pts vs. Jefferson County

LeMelvis Davis (Hillcrest) 25pts vs. Munford

Gary Pope (Ensworth) 26pts vs. Columbia Central

Xavier Smith (Lebanon) 25pts vs. Cookeville

Andre Hollins (White Station) 25pts vs. Craigmont

 

 

 

 

Tennessee Travelers…. July Schedule

Doesn't it seem like its been so long since there has been any hoops.

Turn the corner and ...BAM...July is here and the Tennessee Travelers will once again be circling the globe to find the best and most competitive places to showcase their players.

Jalen Steele (Fulton) is keeping his July skills keen by dropping mad game at my Pilot Rocky Top League these past few weeks. The slick rising senior is the highest scorer among the five high school players in the event and had a cool 20 in the game on Monday night. Steele will be the focus for everyone the Travelers take on so his game will be ratcheted up a notch come next week. 

If those opponents insist on focusing their game plan on Steele, they are gonna get a massive dose of a man called Hood. Tyler Hood (Lenoir City) has been a great player in the PRTL and his confidence is high as he prepares for a July that should make his phone reach the maximum potential minutes it can hold, from all the coaches calling of course. 

Brandon Herman (Grace Christian) leads a host of guards who are prime for a summer of success. Brandon Lopez (North Carolina) and Devin Jackson (Knoxville West) should get valuable minutes at either guard spot. 

Dwight Tarwater (Knoxville Webb) leads a pack of inside ballers who will make a great showing in front of the sheer mass of coaches that will be in the gym. Linwood Holloway (Knoxville Central) will see minutes at numerous positions as his forte this summer will be steady and hardnosed defensive efforts. 

Look at a pair of 16's who have been called up to the big club to see some extensive minutes as well. Lester Wilson (Knoxville Carter) and Tres Palmer (Powell) give the Travs a pair of young players who can play multiple positions on the floor. 

July Schedule:

Hoosier Shootout-Indianapolis (July 6-9)

Triple "S" Harley Davidson Hoop Group Shootout-Morgantown (July 14-16)

AAU 17U Super Showcase-Orlando (July 23-27)

Chopper Classic-Kansas City (July 27-31)

 

 

 

Emergency Surgery!!Dre goes under the knife.

Just wanted everyone to know that I am having surgery today. I should be back up and running in about a week. I appreciate everyone helping to make the site what it is and please keep me in your prayers.

Tennessee Prep Hoops All-Region Teams (Regions 1AAA-4AAA)

wesleyritchey.jpg
 

I have compiled information and conferred with coaches to make these the most accurate All-Region teams that I could. Good luck to everyone in the playoffs and see you on the court. All-Region teams and honorable mention selection are listed in no particular order.

Class AAA

Region 1AAA

District 1AAA Projected Champion: Science Hill

District 1AAA MVP: Shannon Hale (Science Hill)

District 2AAA Projected Champion: Morristown East

District 2AAA MVP: Aaron Wheeler (Morristown East)

 

Tennessee Prep Hoops Region 1AAA All-Region Team

Shannon Hale (Science Hill) (Region MVP)

James Scales (Cherokee)

Tyler Ailshee (Dobyns-Bennett)

Aaron Wheeler (Morristown East)

Hayden Chandley (Daniel Boone)

Jaylen Allen (Science Hill)

Zach Garland (David Crockett)

Casey Smith (Morristown East)

Will Adams (Science Hill)

Josh Johnson (Sevier County)

Honorable Mention:

Skyler Brown (Seymour)

Gerrod Moore (South Doyle)

Elliott Satterfield (Jefferson County)

Thomas Sanders (Morristown West)

Hunter Leveau (Science Hill)

Devin Schmidt (Sevier County)

Juwan Johnson (Dobyns-Bennett)

Bryan Terrell (Tennessee)

Nathan Sherrod (Jefferson County)

Ryan Gaiter (Daniel Boone)

Class AAA

Region 2AAA

District 3AAA Projected Champion: Oak Ridge

District 3AAA MVP: Lonnie McClanahan (Oak Ridge)

District 4AAA Projected Champion: Bearden/Knoxville West

District 4AAA MVP: Phillip Stanford (Knoxville West)

 

Tennessee Prep Hoops Region 2AAA All-Region Team

Lonnie McClanahan (Oak Ridge) (Region MVP)

Ty Greene (Bearden)

Spencer Shoffner (Oak Ridge)

Dre Matthieu (Knoxville Central)

Rico White (Bearden)

Phillip Stanford (Knoxville West)

Dion Fair (Bearden)

Tanner Torres (Anderson County)

Blake Williams (Farragut)

Carson Brooks (Knoxville West)

Honorable Mention:

Nick Litton (Campbell County)

Jordan Hall (Lenoir City)

Tres Palmer (Powell)

Stetson Moore (Knoxville Halls)

Alan Holt (Anderson County)

Drew Standifer (Bearden)

JuJuan Williams (Knoxville West)

Morgan Everette (Karns)

Kyle Anders (Knoxville Catholic)

Stein Romberg (Maryville)

Phillip Stephens (Knoxville Catholic)

Calvin Walker (Knoxville West)

Marcus Stanford (Knoxville Central)

 

Class AAA

Region 3AAA

District 5AAA Projected Champion: Cleveland

District 5AAA MVP: Wesley Ritchie (Ooltewah)

District 6AAA Projected Champion: White County

District 6AAA MVP: Phillip Roper (Cookeville)

 

Tennessee Prep Hoops Region 3AAA All-Region Team

Wesley Ritchie (Ooltewah) (Region MVP)

D.J. Bowles (Cleveland)

Josh Turner (White County)

Drew Zaleta (Walker Valley)

Jervon Johnson (Ooltewah)

Phillip Roper (Cookeville)

Rondez Mee (Cleveland)

Devon Davidson (White County)

Cedric Nevins (McMinn County)

Hunter Chastain (Bradley Central)

Honorable Mention:

Derrick Hankins (Cumberland County)

Antonio Jackson (Ooltewah)

B.J. Davis (Cleveland)

Jalen Smith (Rhea County)

Darien Johnson (Bradley Central)

Robbie Johnson (White County)

Tevin Rutledge (Cleveland)

Tyler Clayborne (Coffee County)

Trey Henderson (Cookeville)

Andre Moton (Ooltewah)

Class AAA

Region 4AAA

District 7AAA Projected Champion: Siegel

District 7AAA MVP: Cedric Williams (Siegel)

District 8AAA Projected Champion: Lawrence County

District 8AAA MVP: Trent Garland (Lawrence County)

 

Tennessee Prep Hoops Region 4AAA All-Region Team

Cedric Williams (Siegel) (Region MVP)

Shelley Young (Lawrence County)

Jarvis Webster (Columbia Central)

Caymon Dial (LaVergne)

Bobby Wilson (Shelbyville)

Stephen Hurt (Siegel)

T.J. Chesterfield (Riverdale)

Brandon Lester (Franklin County)

Trent Garland (Lawrence County)

Oscar Butler (Siegel)

Honorable Mention:

Seth Jarrell (Shelbyville)

Darius Thompson (Blackman)

Christian Adams (Oakland)

Donya Burnette (Riverdale)

Andrew Cheatwood (Lawrence County)

Vari Craig (Riverdale)

Kyle Carter (LaVergne)

Jake Richardson (Lawrence County)

Mico McDonald (Lincoln County)

Terrence Dixon (LaVergne)

USA Select Basketball Pro Day (April 10th at Bryan College)

USA Select Basketball will be at Bryan College in Dayton, Tennessee on Sunday,  April 10th for a pro day.

Sean Kilmartin of USA Select Basketball will conduct the event.

His organization is looking for athletes who have completed their college eligibility and are looking for professional contracts internationally.

From this event there will be several players invited to a mini-camp in Charlotte, North Carolina in early June.

Last year over 30 representatives from professional teams abroad attended  this mini-camp.

If interested you can register at www.usaselectbasketball.com or for more information call Don Rekoske at 423-255-5080.