Once again I have scoured the newspapers, faxes, face books
and other forms of media that come to my attention compiling a list of the top
scorers in the state for each week of the season.
If you know of some scoring exploits or a scoring milestone
such as 1,000 point club or something of that nature please email me at andre@tnprephoops.com and I will get
this added to the next week’s story.
College coaches have told me this is one of their favorite
features as it helps them get an understanding on the pulse of the new season.
The district tournaments are concluded and here is the big
list of players who stepped up in scoring during this period.
Josh Jones (Memphis
Central) did all he could to start the process of getting the Warriors back
to the state tournament as the Richmond signee dropped a state high 52 points
in a loss to White Station in the opening round of district action.
Jacob Williams
(Wilson Central) helped his squad win the district tournament over Station
Camp and along the Williams, a junior, became the schools all-time leading
scorer.
C.J. Good (Science
Hill) dropped a career high 31 points as the Hilltoppers took the district
tournament crown over Dobyns-Bennett.
Rollie Plunkett
(Creek Wood) poured in 26 markers as the Red Hawks of Creek Wood pulled the
semi-final upset over state ranked Waverly Central and secured their home game
in the regional opening round.
Desonta Bradford
(Humboldt) got hot at the right juncture scoring 29 points and leading
Humboldt to the district tournament championship with a 54-52 victory over
regular season champion
the Class A ranks in Upper East Tennessee. The rising sophomore shined in the
district tournament scoring 27 in a loss to Unaka
Leron Black (White
Station) is finally healthy and that is great news for the Spartans as they
begin their annual run towards
The rising junior dropped 26 in a win over Memphis Central and added 27 in a
semi-final defeat of
Tyler Yoder (Stone
Memorial) is seriously coming into his own this season, After a big time
effort in the Rocky Top Fall League the rising junior has become a go to guy for
the talented Panthers. Yoder was big in district action including a 32 point
effort against
Tennessee
Ryan Gaitor (Daniel Boone) 33pts vs. Dobyns-Bennett
Tyler Yoder (Stone Memorial) 32pts vs.
C.J. Good (Science Hill) 31pts vs. Dobyns-Bennett
Brandon Griffis (
27pts vs. Stone Memorial
Jordan Hall (
Valentine (Hampton) 27pts vs. Unaka
Kenny Dean (Alcoa) 27pts vs. CAK
Xavier Howard (Harriman) 26pts vs. Berean Christian
Jacque Bruce (South Doyle) 26pts vs.
Jordan Bowden (Carter) 26pts vs. Gibbs
Zak Carter (
Taylor Hawkins (Sequoyah) 25pts vs. Carter
Tucker Green (Carter) 25pts vs. Sequoyah
Stedman Ford (Notre Dame) 25pts vs.
Jonathan Rainey (Coalfield) 25pts vs. Jellico
Jay Cade (Gibbs) 25pts vs.
Andre Wilson (Austin East) 25pts vs. Carter
Brandon Walters (Howard) 25pts vs. Brainerd
Andre Wilson (Austin East) 25pts vs.
Xavier Howard (Harriman) 25pts vs. Rockwood
Middle
Gee (Ezell-Harding) 33pts vs. USN
Christian Lauderdale (
31pts vs. Gordonsville
Tyler Schaub (
Trey McPherson (
Camp
Reagan Johnson (
Jequan Lewis (
Rossview
Jacob Saunders (
Wood
Terry Holt (East Nashville) 28pts vs.
Daniel Norl (Kenwood) 28pts vs. Northwest
McKenzie Etheridge (Waverly Central) 27pts vs. Creek Wood
Cory Henley (
Institute
Rollie Plunkett (Creek Wood) 26pts vs. Waverly Central
Austin Mullinax (Waverly Central) 26pts vs. Harpeth
George Stanberry (
26pts vs. Blackman
Ryan Jones (Siegel) 26pts vs. LaVergne
Jequan Lewis (
Parker Henry (Beech) 25pts vs.
Jason Stone (
vs.
Jacob Williams (Wilson Central) 25pts vs. Station Camp
Axel Magnuson (Rossview) 25pts vs. Northeast
Braxton Atnip (
Tennessee
Josh Jones (
Central) 52pts vs. White Station
Antonio Hogard (Westview) 35pts vs.
Lucas Pyron (JCS) 34pts vs. Bishop Byrne
Zay Coleman (
Letrell Huff (West Carroll) 33pts vs.
Kytrel Williams (Harding) 32pts vs. USJ
Cameron Payne (
32pts vs. ECS
Zamarlus Griffin (BTW) 32pts vs. MASE
Terrell Jones (Northside) 31pts vs.
Ladarius Coleman (Craigmont) 30pts vs.
Austin Nichols (Briarcrest) 29pts vs. MUS
Jonathan Williams (Southwind) 29pts vs.
Lorenzen Wright Jr. (Cordova) 29pts vs.
DeSonta Bradford (Humboldt) 29pts vs.
Justice Scott (Huntingdon) 28pts vs. West Carroll
Gavin Robinson (Mitchell) 28pts vs. Fairley
Rayford Albright (
27pts vs. Frayser
Clay Hays (Scotts Hill) 27pts vs.
Leron Black (White Station) 27pts vs.
Des Robertson (Bolivar Central) 27pts vs. Fayette-Ware
Leron Black (White Station) 26pts vs.
Zamarlus Griffin (BTW) 26pts vs. Soulsville
Harrison Hawks (South Fulton) 26pts vs.
Jujuan Johnson (Southwind) 26pts vs.
Nych Smith (White Station) 25pts vs.
Tyrone Wooten (Trezevant) 25pts vs. Douglass
Keelon Lawson (
25pts vs. Whitehaven
C.J. Barnes (McNairy) 25pts vs. Fayette-Ware
William Hall (TCA) 25pts vs. Sacred Heart
Rayford Albright (
25pts vs. Trezevant