The weather may limit us next week but Week #6 is ready for viewing.
If we miss someone on the list please let me know, I try to ascertain as much info as I can but sometimes the info is not available, feel free to send me an email at andre@tnprephoops.com with any scoring info, interesting facts including 1,000 point scorers and such.
Malcolm Smith (Clarksville Academy) fresh off his squads #1 state ranking in Class A, the Lipscomb signee was at it again scoring 36 points over state ranked McEwen and 26 points against Merrol Hyde.
Andre Hollins (White Station) had another fine week as the senior led the Spartans with 34 points against Hamilton. Hollins stands at 1,888 points on his career and is two wins short of achieving 100 victories.
Chase Buckner (Union County) scored 25 points and his Patriots captured the Union County Holiday Tourney with a big win over Cumberland Gap, Buckner seized MVP honors for the event.
Devon Bailey (Clarksburg) continues to pile up the points out in West Tennessee. He started the week with 28 points against Scotts Hill and concluded with 28 points against McKenzie.
Bubba Clifton (Summertown) dropped 24 points against Eagleville moving him past the 1,000 point mark for his career.
Kendall Anthony (Liberty Tech) dropped 28 points in a win over JCM followed by 27 points in a loss to Bolivar Central.
Week #6 Scoring List:
Andre Hollins (White Station) 34pts vs. Mitchell (SD)
Will Amos (Silverdale Academy) 25pts vs. Temple
Anthony Thomas (Bolton) 25pts vs. Arlington
Weldon Garlington (Brentwood Academy) 31pts vs. McGavock
Andre Hollins (White Station) 34pts vs. Hamilton
Lenon Moore (Kingsbury) 27pts vs. Trezevant
Nick King (Memphis East) 27pts vs. Mitchell
Josh Rose (Stewart County) 26pts vs. Houston County
Cory Billingsley (Sweetwater) 39pts vs. Polk County
Jonathan Thomas (Trezevant) 27pts vs. Kingsbury
Aquarius Stevenson (Mitchell) 28pts vs. Memphis East
Wes Grace (Red Boiling Springs) 28pts vs. Trousdale County
DeBrell McLemore (Franklin) 31pts vs. Centennial
Branson Lankster (Merrol Hyde) 27pts vs. Clarksville Academy
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 36pts vs. McEwen
Brandon Lester (Franklin County) 27pts vs. Columbia Central
Andre Brown (Northwest) 25pts vs. Fort Campbell (KY)
Alfred Johnson (Hunter's Lane) 31pts vs. Maplewood
Malcolm Smith (Clarksville Academy) 26pts vs. Merrol Hyde
Jon McCroskey (Gatlinburg-Pittman) 25pts vs. South Greene
Preston Russell (Tellico Plains) 33pts vs. Grace Christian
Cody Mallicotte (Jellico) 27pts vs. Coalfield
Devon Bailey (Clarksburg) 28pts vs. Scotts Hill
Jacob Tucker (Perry County) 29pts vs. Lake County
John Ross Glover (USJ) 26pts vs. Rossville Christian
Jordan Davis (South Fulton) 25pts vs. Humboldt
Jacob Lloyd (Westview) 26pts vs. Covington
Rafeal Tyler (Lake County) 25pts vs. Perry County
Kendall Anthony (Liberty Tech) 27pts vs. Bolivar Central
Antonio Cox (Union City) 31pts vs. Lake County
Troy Ambeau (Rossville Christian) 26pts vs. USJ
Jacob Herndon (Adamsville) 25pts vs. Scotts Hill
Robert Hubbs (Dyer County) 27pts vs. Brighton
Tyler Gadlen (Peabody) 27pts vs. Crockett County
Devon Bailey (Clarksburg) 28pts vs. McKenzie
Daniel Harris (Dresden) 26pts vs. Westview
Brandon Lopez (Austin East) 28pts vs. Gatlinburg-Pittman
Brandon Strickland (Bishop Byrne) 33pts vs. Memphis Catholic
K.J. Bates (Arlington) 27pts vs. Bolton
Cantrell Maclin (Arlington) 26pts vs. Bolton
Drew Hildreth (Bolton) 33pts vs. Arlington
Earvin Morris (Memphis East) 26pts vs. Hamilton
Troy Ambeau (Rossville Christian) 27pts vs. Fayette Academy
Jalin Denton (City University) 25pts vs. MASE
Justin Street (Sheffield) 26pts vs. Oakhaven
Martavious Newby (BTW) 33pts vs. Hillcrest
Kelvin Clay (Red Bank) 25pts vs. Tyner Academy
Jeremy Vaughn (Peabody) 25pts vs. Huntingdon
Kendall Anthony (Liberty Tech) 28pts vs. JCM
Jordan Godwin (Jackson County) 29pts vs. York Institute
Craig Bradshaw (CPA) 25pts vs. White's Creek
Taylor Ward (White House) 27pts vs. East Robertson
Wes Grace (Red Boiling Springs) 28pts vs. Watertown
Zavion Williams (West Creek) 28pts vs. Clarksville
Logan Montgomery (Collinwood) 31pts vs. Waterloo (AL)
Shaquille Burnette (Franklin County) 25pts vs. Coffee County
Marquel Hickerson (Tullahoma) 27pts vs. White County
Woody Corell (Creek Wood) 33pts vs. Cheatham County
Daijon Williams (Clarksville) 26pts vs. West Creek
Chase Buckner (Union County) 35pts vs. Cumberland Gap
Lester Wilson (Carter) 36pts vs. Daniel Boone
Dre Mattheiu (Knoxville Central) 29pts vs. Halls
Aaron Wheeler (Morristown East) 26pts vs. Cocke County